Csúnyán kiosztják Brüsszelt az elemzők

Londoni pénzügyi elemzők szerint a görög adósságválság ügyében hétfőn elért egyezség ellenére az eddigi fejlemények súlyos károkat okoztak az euróövezet megítélésében, ráadásul korántsem vehető biztosra, hogy sikerül elkerülni a Grexitet, vagyis Görögország kényszerű távozását az euróövezetből.Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) közgazdászai szerint az euróövezeti csúcson mindössze annyi történt, hogy "két nagyon-nagyon rossz forgatókönyv közül a kevésbé rossz" mellett döntöttek.
 
Az elemzők szerint a puszta tény, hogy mindkét fél engedte eddig a pontig eszkalálódni a helyzetet, helyrehozhatatlan károkat okozott az egész euróövezeti integrációs folyamatnak.
 
Hat havi "intenzív hazardírozás" eredményeként Görögország eljátszotta Európa bizalmát, és most Németország teszi ugyanezt. 

Szerencsétlen ultimátum

A Görögországgal szemben Berlin által támasztott "szerencsétlen ultimátum", amelynek alapján 
Athén a teljes alávetettség vagy a teljes megsemmisülés között választhatott
játékelméleti szempontból ésszerű lehet, amennyiben hinni lehet annak a konszenzusos feltételezésnek, hogy a Grexit következményeitől Görögország jobban fél, mint a többi euróövezeti tagország. Ez a megközelítés azonban "rettentően kevéssé hatékony", és aláássa Németország képességeit arra, hogy vezető szerepet töltsön be "ebben a tökéletlen valutaunióban" - fogalmaznak a CEBR elemzői.
 
A ház szerint biztos, hogy az egyezségben foglalt intézkedések "reménytelenül megosztják" a kormányzó görög Sziriza pártot.
 
Az ellenzék támogatni fogja a megállapodást, de ez is csak a bizonytalanságot növeli, mivel nem elég elfogadtatni a reformintézkedéseket, azokat végre is kell majd hajtani. A többi fő görög politikai párt választói támogatottsága továbbra is nagyon alacsony, ha pedig technokratákból álló nemzeti egységkormány alakul, az tovább mélyítené az euróövezet demokratikus deficitjét, amelyet éppen a görögországi válság tárt fel - áll a CEBR elemzésében.
 
A ház szerint ráadásul a hétfőn elért megállapodás nagyon messze van a Sziriza eredeti mandátumától és céljaitól, de a keményvonalas euróövezeti tábor is "ronda örökséget lesz kénytelen cipelni", miután tárgyalási erőfölényét arra használta fel, Görögországot a falnak szorítsa, ahelyett, hogy növekedéspárti kompromisszumot ajánlott volna fel.
 
A CEBR elemzői szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelessége is károsodott, mert olyan programhoz adta hozzájárulását, amelyben nem szerepel szilárd adósságátrendezési kötelezettségvállalás, jóllehet alig néhány napja még ezt nevezte meg további szerepvállalása elsődleges tárgyalási alapjaként.

Elkerülhetetlen Grexit

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics közgazdászainak hétfői értékelése szerint számos olyan ok van, amely miatt nem lehet arra a következtetésre jutni, hogy a görög válság véget ért, és Görögország jövője biztosított az euróövezetben. Nem biztos, hogy a görög parlament jóváhagyja a megállapodást, a Sziriza ugyanis azt ígérte, hogy nem lesz több külső segélycsomag, ráadásul a most létrejött megállapodás keményebb feltételeket tartalmaz, mint amilyeneket a népszavazáson a görög választók elutasítottak.
 
Parlamenti jóváhagyás esetén sem valószínű, hogy a megállapodás jelentősen javítaná Görögország gazdasági és költségvetési helyzetét, mivel 
a hitelezők által megkövetelt elsődleges államháztartási többletek eléréséhez szükséges újabb megszorítások még tovább gyengítik a görög gazdaság teljesítményét.
Mindemellett a megállapodás nem tartalmaz semmiféle jelentős adósságkönnyítést. A kiadott közleményben szerepel ugyan, hogy az eurócsoport szükség esetén kész megfontolni hosszabb türelmi és törlesztési időszakokat, de ennek feltétele az új egyezmény maradéktalan végrehajtása, ráadásul ez sem elégséges ahhoz, hogy a görög adósságráta olyan szintre csökkenjen, amely ismét megnyitná Görögország előtt a tőkepiacokat - hangsúlyozzák a Capital Economics londoni elemzői.
 
A ház mindezek alapján kitart azon álláspontja mellett, hogy bármiféle olyan megállapodás, amelyben nem szerepel jelentős adósságkönnyítés, legfeljebb az elkerülhetetlen - vagyis a Grexit - halogatására alkalmas, és valószínűleg nem is túl hosszú ideig.