A tárgyalások menetét ismerők elárulták, hogy csütörtökön tábornoki szinten egyeztettek egymással dél- és észak-koreai képviselői, amire több mint egy évtizede nem volt példa, és Szöul több javaslatot is tett; köztük azt, hogy 30-40 kilométerrel vonják vissza az észak-korai tüzérséget az övezettől.
Egy neve mellőzését kérő forrás úgy vélte, hogy a Phenjan és Washington között beindult párbeszéd miatt van szükség olyan lépésekre, melyek jelentősen csökkentik a katonai fenyegetést. Az észak-koreai tüzérség a határ túloldaláról ugyanis jelenleg képes lehet közvetlen csapást mérni a dél-koreai fővárosra.
A dél-koreai haderő 2016-os elemzése szerint Phenjan 14 100 löveggel rendelkezik, köztük 5500 rakétavetővel, melyek többsége a határ mellett állomásozik. Szöul mindössze 50 kilométerre fekszik a demilitarizált övezettől.
Az 1950 és 1953 közötti koreai háborút nem békeszerződés, hanem fegyverszüneti megállapodás zárta le, melyet Észak-Korea, a Phenjant segítő kínai önkéntes haderő és a Szöult támogató, főleg amerikai ENSZ-csapatok írtak alá. Békeszerződés hiányában a felek jogilag ma is hadban állnak egymással.