"Akkor mondom el az üzenetet, amikor véget ér a részleges kormányzati leállás. Nem keresek más helyszínt, mert nincs olyan, amely versenyre kelhetne a képviselőházi terem történetével, hagyományával, jelentőségével. Várom, hogy mihamarabb elmondhassak egy 'nagyszerű' beszédet az Unió állapotáról" - írta mikroblogjában az amerikai elnök.
Beszélni akart
Ennek közvetlen előzménye, hogy az elnök szerdán levélben közölte Nancy Pelosi demokrata párti házelnökkel: annak ellenére meg akarja tartani a szokásos évértékelő beszédet a kongresszusban, hogy Pelosi korábban ennek elhalasztására kérte. A házelnök válaszlevelében leszögezte, hogy hivatalosan mindaddig elhalasztja az évértékelő megtartását a kongresszusban, amíg újra nem indul a teljes kormányzati munka. Mint írta: a képviselőház "nem veszi fontolóra" annak a határozatnak a megszavazását, amely felhatalmazná az elnököt beszédének elmondására.
Hagyomány
A mindenkori amerikai elnök az unió állapotáról szóló évértékelő beszédet mindig a házelnök hivatalos meghívására, a törvényhozás két háza által is megszavazott határozat után mondja el a kongresszus épületében a kormánytagok, törvényhozók és meghívott tekintélyes vendégek jelenlétében. A halasztást szorgalmazó korábbi javaslatában Pelosi arra hivatkozott, hogy mivel a kongresszus biztonsági szolgálatának alkalmazottai sem kapnak fizetést a részleges kormányzati leállás miatt, nem garantálható a rendezvény biztonsága.
Trump szerda éjjeli bejelentésével nyugvópontra jutott az Egyesült Államokat lázban tartó vita az évértékelőről.
Lesz megoldás?
A szenátusban helyi idő szerint csütörtök délután szavaznak arról a két törvényjavaslatról, amely a részleges kormányzati leállás feloldását célozza. Sajtóértesülések szerint azonban nincs nagy esély az elfogadásukra.
Az egyik törvényjavaslat ötvözi Trump elnök szombati kompromisszumos javaslatát, miszerint az amerikai-mexikói határra tervezett fal megépítéséhez kért 5,7 milliárd dollár megszavazása fejében meghosszabbítanák a fiatal amerikai illegális migránsokat védő program érvényességét. A másik törvényjavaslat a fizetés nélkül dolgozó vagy kényszerszabadságra küldött kormányzati alkalmazottak helyzetének megkönnyítésére február 8-ig biztosítaná a kormányzat működésének finanszírozását, és eközben a törvényhozók megkezdenék a tárgyalásokat a falépítés költségeiről.
Trump példátlanul hosszú időre bénította meg az amerikai kormányzatot a fal miatt
Pénteken már 21. napja működik bénult üzemmódban az amerikai kormányzat, melynek 25 százalékát érintik a fizetés nélküli kényszerszabadságok, vagy a fizetés nélküli munka. Ha nem születik azonnal megoldás, történelmi hosszúságúra nyúlik a válság, márpedig az elmúlt napokban inkább távolodtak a felek az egyezségtől.
(MTI)