Az országos tiszti főorvos javaslatára, miniszteri előterjesztés után, egészségügyi válsághelyzetet rendelhet el a kormány, ha a parlament elfogadja a veszélyhelyzet megszüntetéséhez benyújtott átmeneti szabályokat - írja a hvg.hu. A lap szerint ez esetben nem lenne szükség országgyűlési felhatalmazásra a rendeleti kormányzáshoz, a javaslat alapján a kabinet akkor rendelhet el ilyen válsághelyzetet, ha
- nemzetközi horderejű közegészségügyi-járványügyi szükséghelyzet,
- az emberek életét, testi épségét, vagy az egészségügyi ellátást veszélyeztető körülmény következik be.
Ha viszont az országos tiszti főorvos szerint a feltételek nem állnak fenn, és kezdeményezi a rendelet visszavonását, a kormány köteles lenne így tenni. A kormányrendelet legfeljebb hat hónapig maradhatna hatályban, kivéve, ha meghosszabbítják.
A hosszabbítás akkor lehetséges, ha a válsághelyzet elrendelésének feltételei fennállnak, erről a parlament egészségüggyel foglalkozó bizottságában kellene beszámolni, de a lap szerint nincs szó semmilyen parlamenti felhatalmazásról vagy jóváhagyásról a javaslatban.
Egészségügyi válsághelyzetben kormányrendelettel korlátozható vagy megtiltható a többi között
- minden olyan intézmény és létesítmény működése, illetve rendezvény és tevékenység, amely járvány terjedését elősegítheti,
- az üzletek működése, nyitva tartása, egyes termékek árusítása, fogyasztása,
- a személyforgalom, az áruszállítás,
- az emberek személyes érintkezése,
- az intézménylátogatás,
- az egyes területek elhagyása,
- egészségügyi szolgáltatások igénybevétele.
A kormány csak a szükséges mértékben, arányosan gyakorolhatná jogkörét, például kijárási korlátozást nem vezethetne be, de "rendeletével egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet, és egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat".
Tényleg megszűnik a veszélyhelyzet, a kormány benyújtotta a törvényjavaslatot
Benyújtotta a veszélyhelyzet megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot a kormány - írja a hvg.hu. Ennek parlamenti elfogadásával ér majd véget a veszélyhelyzet és hatályát veszti a köznyelvben felhatalmazási törvényként ismertté vált koronavírus elleni védekezésről szóló törvény. Az indoklásba belefért a "hisztériakeltés" emlegetése is: