Egy német menekülttáborban fogták el az Iszlám Állam emberét

A német rendőrség vélhetően az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet emberét vette őrizetbe, a csehek közben hozzánk küldenék vissza a bevándorlóikat.

A spanyolországi lakhellyel rendelkező, 21 éves marokkói férfit kedden tartóztatták le a stuttgarti államügyészség és az országos bűnügyi hivatal közlése szerint.
A nyomozók szerint személyazonosságát megváltoztatva, Ludwigsburg környékén folyamadott menekültstátusért.
A spanyol hatóságok a jelentés szerint elfogatóparancsot adtak ki a fiatalember ellen. Azzal vádolják, hogy harcosokat toborzott az IÁ soraiba, olyan önkéntesek összekötőjeként, akik Szíriába vagy Irakba akartak utazni, hogy ott csatlakozzanak a terrorszervezethez. Internetes közösségi oldalakon az Iszlám Állam propagandáját terjesztette, és július elején azt a szándékát is közzétette, hogy maga is csatlakozni akar az IÁ-hoz Szíriában.
Spanyolország elleni merényletekkel is fenyegetőzött.
A stuttgarti őrizetbe vételről honlapján szerdán beszámolva a spanyol belügyminisztérium azt írta, hogy a marokkói férfi július 7-én hagyta el Spanyolországot, miután az ottani hatóságok letartóztattak egy spanyol nőt, aki gyanú szerint tizenéves és annál fiatalabb lányokat toborzott az IÁ számára. Spanyolországban idén eddig már mintegy félszáz feltételezett dzsihadistát és az IÁ számára harcosokat toborzó személyt vettek őrizetbe.

Eközben Csehország már küldené hozzánk a sajátjait

Csehország tárgyalni kíván Magyarországgal, hogy fogadja vissza azokat a menekülteket, akiket a dublini egyezmény alapján vissza kell fogadnia - jelentette be Miloslav Koudelny, a csehországi menekülttáborok kezelőségének igazgatója szerdán Prágában.
 
"Levelet írtunk a magyar belügyminiszternek, amelyben követeljük a helyzet normalizálását" - mondta Koudelny újságíróknak. Az igazgató utalt arra, hogy a cseh hatóságok mintegy 470, Magyarországról érkezett menekültet vettek őrizetbe, de állítása szerint Magyarország közülük csak 50-et fogadott vissza. 
 
Koudelny szerint a cseh belügyminisztérium képviselői Magyarországra utaznak, hogy magyar partnereikkel megtárgyalják a menekültek visszaadásának feltételeit.