Az ukrán parlament megszavazta szerdán a Római Statútum ratifikálásáról szóló törvényt, megnyitva ezzel az utat ahhoz, hogy ország csatlakozzon a Nemzetközi Büntetőbírósághoz (ICC) - jelentette be Jaroszlav Zseleznyak képviselő.
A törvényhozás 450 képviselője közül 281-en szavazták meg az intézkedést, amely kulcsfontosságú feltétele annak, hogy Ukrajna végül csatlakozhasson az Európai Unióhoz
- írta Zseleznyak a Telegramon.
Zelenszkij ágyazott meg ennek a javaslatcsomagjával
Volodimir Zelenszkij elnök augusztus 15-én nyújtott be törvényjavaslat-csomagot a parlamentnek az ICC Római Statútumának ratifikálásáról - emlékeztetett az Ukrajinszka Pravda hírportál.
Ukrajna azonban csatolt egy külön nyilatkozatot az aláíráshoz, amely szerint
a ratifikációs törvény hatálybalépését követő hét évig "Ukrajna a Római Statútum 8. cikke szerinti bűncselekmények vonatkozásában nem ismeri el a Nemzetközi Büntetőbíróság joghatóságát állampolgárai felett".
Szakértők szerint viszont egyelőre nem világos, hogy ez a rendelkezés hogyan fog működni, miután Ukrajna már megadta az ICC-nek a jogot arra, hogy a területén elkövetett háborús bűncselekményeket kivizsgálja.
Elszámoltatnák az orosz háborús bűnösöket
Az ukrán elnöki hivatal azt is kifejtette, hogy
a Nemzetközi Büntetőbíróság Római Statútumának ratifikálása eszközöket is ad majd Ukrajnának az orosz háborús bűnösök bíróság elé állításához.
Az MTI felidézte, Ukrajna 2000-ben írta alá a Római Statútumot, de mindeddig nem ratifikálta, annak ellenére, hogy a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács 2015-ös határozata elismerte a parlamenti megerősítés szükségességét. Ennek egyik okaként az attól való félelmet jelölték meg, hogy az ICC ukrán állampolgárokat is felelősségre vonhat.
(Címlapkép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter egy erődrendszer építkezésén, a Volinyi területen, egy nem megnevezett helyszínen 2024. július 30-án. MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat)