A francia szocialista kormány hetek óta ígéri a dzsungelnek is nevezett hatalmas bádogváros megszüntetését a határvárosban, ami a jövő évi francia elnökválasztás közeledtével diplomáciai feszültséget okozott Párizs és London között
A francia hatóságok már vasárnap délután megkezdték a migránsok több nyelvű részletes tájékoztatását a másnap kezdődő és legalább egy hétig tartó kiürítés menetrendjéről. A hivatalos becslések szerint jelenleg mintegy
6400, elsősorban szudáni, eritreai és afgán állampolgár tartózkodik a táborban.
Kisebb csoportokat már elhelyeztek az ország távolabbi befogadó központjaiban, ahol az emberek benyújthatták a menedékkérelmüket. A felszámolás hírére az elmúlt hetekben legalább kétezer ember magától elhagyta a "dzsungelt".
Hétfőtől 145 busszal szállítják át a még táborban tartózkodó menedékkérőket az ország különböző pontjain kialakított 287 átmeneti befogadó központba. A buszok negyedóránként indulnak majd reggel 8 órától és már az első nap 2400 embernek el kell hagynia a telepet.
A kiürítés lebonyolítása biztonsági problémákat is felvet, a hatóságok nem titkoltan incidensektől tartanak, miután a No border nevű anarchista szervezet mintegy kétszáz, elsősorban brit aktivistája is jelen van a táborban és
ellenállásra biztatja a migránsokat.
Közülük néhányan már vasárnap délután összecsaptak a rendőrökkel, akik könnygázzal válaszoltak. A helyszínen szolgálatot teljesítő kétezer rendőr és csendőr mellé hétfőre további 1250 embert rendeltek ki a hatóságok a rendfenntartás biztosítására.
A jobboldali ellenzék bírálta a kormányzatot azért, mert
az érintett 287 település megkérdezése nélkül jelölte ki
azokat az üres, állami tulajdonú intézményeket, nyaralóközpontokat, egészségügyi ellátóhelyeket, ahova a menedékkérelmek elbírálásának idejére, maximum fél évre elhelyezik az embereket. Emiatt több kisebb településen is voltak az elmúlt hetekben tiltakozó megmozdulások, népszavazási kezdeményezések.
A felszámolás egyik érzékeny kérdése a táborban tartózkodó 1290 kísérő nélküli kiskorú elhelyezése, akik közül legalább 500-nak a szülei vagy a rokonai Nagy-Britanniában élnek, ezért a gyerekek hozzájuk szeretnének csatlakozni. A francia kormány hónapok óta kéri a brit kormánytól a gyerekek átvételét. A France Terre d'Asile segélyszervezet vasárnapi közlése szerint a héten 194 kiskorút már átvett Nagy-Britannia.