Pünkösdvasárnap elhunyt Gaskó István, a Liga Szakszervezetek korábbi elnöke – írja honlapján az érdekképviselet.
Az egykori vezető 1954. július 21-én született Sajószentpéteren. 1975-ben a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolán vasútmérnöki, 1972-ben a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen közgazdasági diplomát szerzett. Ezt követően a MÁV-nál helyezkedett el – emlékeztetnek tanulmányaira.
Szakszervezeti pályafutásáról azt írják, 1989-ben részt vett a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete, a VDSZSZ alapításában. 1990-ben már a szakszervezet ügyvezető elnöke, 1991-től elnöke. 1993-ban és 1994-ben a LIGA Szakszervezetek alelnökévé választották, 1996-től 2016-ig a LIGA Szakszervezetek elnöke.
A Liga Szakszervezetek úgy emlékezik Gaskó Istvánra mint a független szakszervezeti mozgalom nagy harcosára, aki „a két szervezeti pozíciója segítségével a munkaharcok aktív formáit valósította meg”. Felidézik, nevéhez fűződik a „tb-mentés”, a vasúti „gördülősztrájkok”, a feketegazdaság elleni tüntetések mellett a félpályás útlezáró akciók, aláírásgyűjtések és számtalan országos demonstráció szervezése is.
Az általa szervezett 2011-es országos tiltakozások, útlezárások és sztrájkok az Országos Érdekegyeztető Tanács megszüntetése és a Munka törvénykönyve módosítása ellen nagyban hozzájárultak, hogy létrejöjjön a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma
– emlékeztet az érdekképviseleti szervezet.
Gaskót 2016-ban, rendkívüli elnökségi ülésen mondatták le a Liga Szakszervezetek konföderáció éléről. A bizalomvesztéshez az vezethetett, hogy felhatalmazás nélkül folytatott bértárgyalást a kormányzattal.