A hivatalos indoklás szerint a lemondás oka, hogy a kiállítás főszervezője megbetegedett. Egyes feltételezések ugyanakkor arról szóltak, hogy a teheráni vezetés a nyugati hatalmakkal folytatott atomtárgyalások záró szakaszában kerülni akarja a botrányokat és a negatív hírverést, ezért betiltotta a rendezvényt.
A perzsa állam atomprogramjának korlátozásáról és nemzetközi ellenőrzéséről az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország, valamint Irán között április elején született keretegyezmény; a végleges megállapodást június 30-ig tervezik megkötni.
A kiállítás megnyitója szombaton lett volna, a teheráni Kortárs Palesztin Művészeti Múzeumban azokat a rajzokat mutatták volna be rajta, amelyek a teheráni Karikatúra Háza és a Szercsesmeh Kulturális Komplexum által január végén meghirdetett holokausztkarikatúra-versenyre érkeztek be. A gúnyrajzversenyt a Charlie Hebdo francia szatirikus magazinban publikált Mohamed-karikatúrák elleni tiltakozásnak szánták.
A német külügyminisztérium szóvivője februárban a tervezett kiállítással kapcsolatban leszögezte: "Rendkívül mélyen érintenek minket azok a próbálkozások, hogy hatmillió zsidó halála csúfolódás és nevetség tárgyává váljon."
Mahmúd Ahmadinezsád korábbi iráni elnök hivatali ideje alatt gyakran tett holokauszttagadó kijelentéseket, de Haszan Róháni mérsékelt iráni államfő 2013-as hivatalba lépése idején elhatárolódott az ilyen megnyilvánulásoktól.
Az első holokauszttagadó iráni karikatúraversenyt 2006-ban rendezték meg, a dán Jyllands-Posten lapban megjelent Mohamed-karikatúrák elleni tiltakozásul. A dán karikatúrák akkor világszerte erőszakos tüntetésekhez, zavargásokhoz és dán és nyugati érdekeltségek elleni támadásokhoz vezettek feldühödött muzulmánok részéről, az erőszakban sokan meghaltak.