A fehérorosz biztonsági erők mintegy hetven olyan újságírót vettek őrizetbe a múlt vasárnapi elnökválasztás óta, akik az állítólagos tömeges választási csalásokról és az emiatt kezdődött tüntetésekről számoltak be - közölték újságírószervezetek.
Huszonhárman közülük még csütörtökön is őrizetben voltak - jelentette pénteken a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű nemzetközi szervezet, a Belorusz Újságírószövetség (BAJ) közlésére hivatkozva.
Közlésük szerint a médiamunkásokat önkényesen letartóztatták, megverték, és egyes esetekben hosszabb időre bebörtönözték. A választások napja óta 29 esetben jelentettek a szövetségnek újságírók ellen elkövetett rendőri erőszakot. Legalább hét riporter súlyosan megsérült.
"Teljességgel elfogadhatatlan a szabad sajtó elleni ilyen támadás, különösen egy európai országban"
- idézi az MTI Michael Redisket, a Riporterek Határok Nélkül szóvivőjét.
Az Európai Uniós tagállamok pénteki brüsszeli külügyminiszteri találkozóján az egyik fő téma volt, hogy szankciókat készítsenek elő a tiltakozókkal szembeni erőszak elkövetői és a választási eredmények meghamisításáért felelősök ellen.
Mi történik Belaruszban, hatalmon maradhat-e Lukasenka?
Belaruszban a választás után törtek ki tízezres nagyságrendű tüntetések. A hivatalos adatok Aljakszandr Lukasenka 80 százalékos győzelmét mutatják, az ellenzék szerint csalás történt és valójában Szvetlana Tyihanovszkaja nyert. Ráadásul ő csak beugrott, férje indult volna Lukasenka ellen, de börtönbe került. Két másik elnökjelölt szereplését a választási bizottság akadályozta meg.
Augusztus 9-e óta az internet teljesen vagy részben elérhetetlen. A legtöbb hírportál továbbra is le van tiltva.