Felfüggesztetnék Izrael FIFA-tagságát

Izrael kizárásához a FIFA 209 tagállamából legalább százötvenhétnek kell támogatnia a palesztin javaslatot. 

A válság megoldására Joseph Blatter FIFA-elnök a térségbe utazott, ahol kedden Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel egyeztetett, szerdán pedig Mahmúd Abbász palesztin elnökkel találkozik – értesült a Háárec című izraeli újság honlapja.

A palesztinok a sportolóik elé gördített - a Gázai övezet és Ciszjordánia közötti - utazási nehézségekre, valamint sporteszközök importkorlátozására és külföldi sportolók, illetve csapatok fogadásának akadályozására hivatkozva kérték az izraeli tagság felfüggesztését a nemzetközi labdarúgás világából.

Az izraeli kormány válaszul „biztonsági megfontolásokra” hivatkozott és javaslatokat dolgozott ki a palesztinok panaszainak orvoslására.

Jeruzsálem megkísérli diplomáciai eszközökkel levetetni a napirendről a FIFA-ban e témában május 29-ére tervezett szavazást. Netanjahu arra kérte Blattert, hogy akadályozza meg a "sport politizálását", ami szerinte tönkreteheti a FIFA-t.

Az izraeli média értesülése szerint Blatter ellenzi a palesztinok kérését, és nem akarja a politika csataterévé tenni a futballt. Az izraeli kormányfővel tartott megbeszélése után kijelentette, bizonyosan találnak majd megoldást.

"Azt az egyet elmondhatom a Netanjahuval folytatott tárgyalásokról, hogy szóba került egy békemérkőzés a két nemzeti csapat, az izraeli és a palasztin között, és a FIFA örömmel szervezné ezt meg" - tette hozzá jeruzsálemi sajtótájékoztatóján.

Szerdán Blatter Rámalláhban Mahmúd Abbász palesztin elnökkel és Dzsibril Radzsúbbal, a palesztinok labdarúgó-szövetségének elnökével találkozik. Az izraeli szövetség tagságának felfüggesztésére vonatkozó kérésüket csakis maguk a palesztinok vonhatják vissza, és mivel Blatter szerint politikai ügyről van szó, amelynek nincs köze a sporthoz, ő próbál majd nyomást gyakorolni rájuk.

Izrael kizárásához a FIFA 209 tagállamából legalább százötvenhétnek kell támogatnia a palesztin javaslatot. Mivel azonban a harmadik világ országai várhatóan támogatják Rámalláhot, ha tényleg szavazásra kerül a kérdés, megtörténhet a zsidó állam kiközösítése.