Görögországnak szigorú feltételeket kell teljesítenie a megállapodás értelmében - közölte az eurózóna-csúcstalálkozót záró sajtótájékoztatón Donald Tusk, az euróövezeti - valamint egyben az uniós - állam-, illetve kormányfők testületének az elnöke.
"A döntés esélyt nyújt Görögországnak arra, hogy európai partnerei segítségével rendeződjön a helyzete" - mondta. Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója úgy vélekedett: a megállapodás a helyes lépést jelenti abba az irányba, hogy újraépíthessék a bizalmat. Megjegyezte ugyanakkor: ezt még sok további lépésnek kell követnie.
A görög parlamentnek szerdáig, vagyis július 15-ig kell kinyilvánítania egyetértését az euróövezeti csúcstalálkozón kimunkált megállapodással - közölte hétfő délelőtti brüsszeli sajtótájékoztatóján Angela Merkel német kancellár.
Merkel arra is kitért, hogy a mintegy 50 milliárd eurós privatizációs alapból a görög adósságtömeget fogják csökkenteni. Korábban Athén leszögezte, hogy ennyi eladható állami vagyona nincs is Görögországnak - mégis belementek az abszurd követelésbe. A privatizációs alapból a görög állam feltőkésíti a bankokat, így tulajdonrészt szerez bennük. De csak azért, hogy aztán újra privatizálják ezeket a pénzintézeteket.
Vagyis
a görög állam eladja a nemzeti vagyont, hogy ebből a pénzből telepumpálja pénzzel a külföldi tulajdonban álló bankokat, de tartósan még csak nem is államosíthatja őket cserébe.
Miután a hitelezők elvégzik a most tett görög vállalások teljesítésének első felülvizsgálatát, az Eurócsoport kész lehet arra, hogy szükség esetén hosszabb futamidőt állapítsanak meg a görög tartozásokra - mondta a kancellár.
Ez az utolsó tánc
Ciprasz a pénzügyi összeomlást megelőzte azzal, hogy letérdelt Brüsszel és az IMF előtt. Ám ez a kapituláció igen jó eséllyel a kormányfői székébe kerül majd. Panosz Szkurletisz görög munkaügyi miniszter a görög állami tévének nyilatkozva már reggel elfogadhatatlannak nevezte az akkor még csak formálódó, de már előre sejthetően teljes önfeladást jelentő megállapodás tartalmát. A kormánykoalíció nagyobbik politikai erejéhez, a radikálisan baloldali Szirizához - az Alekszisz Ciprasz kormányfő által vezetett szövetséghez - tartozó politikus úgy vélekedett, hogy
Görögországban még az idén újabb választásokat kell majd tartani.
Ezzel lényegében sajátjai küldték meg a selyemzsinórt a miniszterelnöknek.
A görög parlament jó eséllyel el fogja fogadni a megszorításokat, hiszen az ellenzék segítségére siet majd a kormányfőnek. Ám az már erősen kérdéses, hogy saját pártjának radikálisai, és jobboldali koalíciós partnere, a Független Görögök hozzájárulnak-e a kormány minden eddigi ígéretének és programjának lehúzásához a wc-n.
A miniszterelnök megpróbálja győzelemként eladni a fegyverletételt, ám ezzel valószínűleg csak olajat önt a tűzre.
Kemény csatában sikerült kivédeni a szélsőséges terveket - mondta Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök hétfő délelőtt, az euróövezeti csúcstalálkozó után tartott sajtótájékoztatóján.
"A méltóság üzenetét továbbítottuk egész Európának" - fogalmazott Ciprasz.
A görög miniszterelnök - akinek az athéni parlamentet szerdáig rá kell bírnia arra, hogy jóváhagyja a most Brüsszelben megkötött megállapodás kulcselemeit - hangsúlyozta: a piacok meg fogják érteni, hogy lekerült a napirendről a "grexit", vagyis Görögország távozása az eurózónából.