Greenpeace: Az európai olajvállalatok nem tesznek semmit az energetikai átmenet érdekében

Greenpeace: Az európai olajvállalatok nem tesznek semmit az energetikai átmenet érdekében

A környezetvédők szerint az érintett cégek többsége - beleértve a Mol-t is - arra készül, hogy fenntartja, sőt növeli az olaj- és gázkitermelést legalább 2030-ig.

„Nem tesznek semmit az európai gáz- és olajvállalatok az energetikai átmenet elősegítése érdekében, és bár úgy tesznek, valójában nem teljesítik a klímaváltozás elleni küzdelem jegyében tett valamennyi vállalásukat” - vélte szerdán kiadott közleményében a Greenpeace.

Jakub Gogolewski a Greenpeace munkatársa arra a jelentésre reagált, amelyet Steffen Bukold német politológus állított össze a nagyobb európai olajvállalatok 2022-es eredményei alapján.

Megállapítása alapján a vizsgált cégek energiatermelésének mindössze 0,3 százaléka valósult meg a megújuló energiaforrások szektorában. Átlagosan a vállalatok befektetéseinek csak 7,3 százaléka irányult tavaly a zöld energiába, míg 92,7 százalékban a fosszilis energiaforrásokhoz köthető tevékenységeket finanszíroztak.

A Greenpeace szerint az európai gáz- és olajvállalatok többsége arra készül, hogy fenntartja, sőt növeli az olaj- és gázkitermelést legalább 2030-ig, miközben korábban elkötelezték magukat amellett, hogy 2050-ig mérsékelni fogják a szén-dioxid-kibocsátást.

A nemzetközi környezetvédő szervezet arra kéri az európai országok kormányait, hogy szabályozzák az olajvállalatok tevékenységét, és vezessenek be kötelezettséget az olajfogyasztás csökkentésére.

A Greenpeace figyelmeztetése alapjául szolgáló vizsgálatban hat európai székhelyű, nemzetközi olajcég (a Shell, a TotalEnergies, a BP, az Equinor, az Eni és a Repsol), illetve hat nemzeti tulajdonú vállalat (az OMW, a PKN Orien, a Mol, a Wintershall Dea, a Petrol Group és az Ina Croatia) 2022-es éves jelentésében szereplő adatokat elemezték.

(MTI)

Címlapkép: A Greenpeace Magyarország demonstrált a képviselői irodaház falára vetített fényjátékkal 2022 május 22-én. Foto: greenpeace.com