Így fogalmazott a 444-hu-nak az a magyar örökségvédelemben dolgozó forrás arról, hogy a kormány kezdeményezte a római birodalom határvonala, azaz a Limes világörökségi jelölésének visszavonását.
A legrosszabb az egészben, hogy ezzel nemcsak mi bukjuk a világörökségi címet, hanem a velünk együtt jelölő három partnerország, Németország, Ausztria és Szlovákia is. Nem lehet ezt szebben mondani, odaszartunk az asztalra
- tette hozzá a 444.hu-nak nyilatkozó belsős forrás.
A lap úgy tudja, hogy a magyar kormány június 8-án levélben fordult a német, az osztrák és a szlovák kormányhoz, és kezdeményezte a teljes pályázat visszavonását. Mindezt úgy, hogy erről még a hazai örökségvédelmi szakmával, a jelölésen dolgozókkal sem egyeztetett.
A kormány egyébként érdemben meg sem indokolta lépését, csak néhány hónapja, idén derült ki, hogy a Hajógyári déli részét (benne a helytartói palotával) a kormány átadja a Petőfi Irodalmi Múzeumnak, hogy ott Demeter Szilárd miniszteri biztos vezetésével egy 23 milliárd forintos beruházás keretében „könnyűzenei és popkulturális központot” létesítsenek.
A portál megkérdezte a kormányt a visszalépés okairól, de érdemi válasz nem érkezett a Kormányzati Tájékoztatási Központtól.
A jelölésen évtizedek óta dolgozó Visy Zsolt régészprofesszort arról kérdezték, hogy legalább vele egyeztetett-e a kormány a pályázat visszavonása előtt. Ezt válaszolta:
Nem, de mivel most nincs közöm a magyarországi Limes-nevezéshez (csak az én vezetésemmel és munkámmal készült el), erre jogszerűen nem is kerülhetett sor.
Arra a kérdésre pedig, hogy szerinte milyen üzenete van a jelölés visszavonásának a magyar, a szlovák, a német és az osztrák örökségvédelmi szakma felé, csak ennyit válaszolt:
Nem különösebben pozitív üzenet.