Az érintett ügyfelek átlagosan több mint hatvan százaléka él a törlesztési moratórium lehetőségével - írja hétfői számában a Magyar Hírlap a lapnak nyilatkozó pénzintézetek válaszai alapján.
A fizetési haladék kapcsán az elmúlt időszakban kiemelkedő volt az érdeklődő ügyfelek száma - írja a lap, emlékeztetve arra, hogy a moratóriumot azok is igényelhetik az év végéig, akik arról nyilatkoztak, hogy továbbra is az eredeti feltételek szerint törlesztenék hiteleiket.
A Takarékbankhoz április 30-ig mintegy nyolcvanezer nyilatkozatot nyújtottak be az ügyfelek a továbbtörlesztésről. A pénzintézetnél általánosságban az ügyfelek jelentős részének csak egy hitele van, de azok, akiknek több van és nyilatkoznak, jellemzően valamennyi hitelük törlesztését folytatják.
Az OTP Banknál a lakossági hitelekkel rendelkező ügyfelek közül több mint 340 ezren tettek nyilatkozatot arról, hogy nem szeretnének élni a moratóriummal, ami negyven százalék feletti arányt jelent.
Az MKB Banknál mind lakossági, mind vállalati oldalon harminc százalék körül alakul a nyilatkozók száma, azaz akik nem kérik a moratóriumot. Jelentős számú új bejelentésre már nem számítanak. Náluk nem jellemző, hogy az ügyfelek szerződésenként döntenének a moratóriumalkalmazásáról.
A Budapest Banknál viszont már jellemzőbb a kölcsönönkénti döntés, a pénzintézet több hitellel rendelkező ügyfelei közül van, aki nem minden termék esetében él a moratórium lehetőségével. Május 4-én a jelzáloghitelek esetében több mint hatvan, az autófinanszírozás esetében pedig közel 75 százalék volt a nyilatkozó ügyfelek aránya. A vállalati ügyfelek fele kíván jelenleg az eredeti szerződése szerint tovább törleszteni.
A CIB Banknál hitelterméktől függően a lakossági ügyfelek negyven-ötven százaléka él a moratórium alól való kilépés lehetőségével. Arányaiban legtöbben a jelzáloghitelek és a hitelkártyák esetében kérték, hogy tovább fizethessék hitelüket. Elenyésző viszont azoknak a száma, akik hitelenként döntenének a továbbfizetésről.
(MTI)