Ivo Sanadert a Hypo Bank perének újratárgyalásában azzal vádolták, hogy külügyminiszter-helyettesként 3,6 millió kuna (mintegy 157 millió forint) jutalékot fogadott el az osztrák banktól, miután az jóváhagyott Horvátország számára hitelt külképviseleti épületek megvásárlására. Mivel Horvátország akkor háborúban állt, Sanadert háborús nyerészkedéssel is megvádolták. A bíróság a 3,6 millió kuna visszafizetésére is kötelezte a volt kormányfőt.
Sanadert korábban ebben az ügyben jogerősen is elítélték. A Hypo Bank- és a Mol-INA-ügyek egyesített perében a Zágráb megyei bíróság 2012 novemberében nem jogerősen tíz év börtönbüntetésre ítélte háborús nyerészkedés, hivatali visszaélés és vesztegetés miatt. A legfelsőbb bíróság a büntetést 2014-ben jogerősen nyolc és fél évre enyhítette. A volt horvát miniszterelnök ezt követően eljárási hibák miatt az alkotmánybírósághoz fordult jogorvoslatért, a taláros testület pedig újratárgyalást rendelt el. A két ügyet jelenleg külön tárgyalják.
Mol-INA ügyben kedden kezdődik a tárgyalás.
Hétfőn egy másik eljárásban első fokon felmentő ítélet született Sanaderrel szemben. A politikust a HEP Dioki perben azzal vádolták, hogy 2008-ban, miniszterelnöksége idején, Robert Jeziccsel, a Dioki cégcsoport egykori tulajdonosával közösen arra ösztönözte Ivan Mravakot, a horvát állami energiaszolgáltató (HEP) akkori elnökét, hogy a cég hitelezzen 15 millió kunát (655 millió forintot), továbbá a piaci ár alatt adjon el áramot Jezic cégeinek. A bíróság ebben az ügyben nem találta bűnösnek a volt kormányfőt.
Sanader ellen összesen hat peres eljárás folyik, de egyikben sincs jogerős ítélet. A volt kormányfőt nyolc évvel ezelőtt tartóztatták le és közel négy és fél évet töltött vizsgálati fogságban a Hypo Bank- és a Mol-INA-ügyek egyesített perének ítélete után. 2015 novemberében azonban elhagyhatta a börtönt, azóta szabadlábon védekezik az ellene folyó perekben.