Leó pápa és a szentesti pihenőnap

Leó pápa és a szentesti pihenőnap

Megfelelne a keresztényszociális elveknek és alig jelentene gazdasági hátrányt december 24. munkaszüneti nappá nyilvánítása.

Mivel a kormányzat immár nagyjából egy évtizede nem hajlandó tárgyalni a magyar társadalommal arról, mi a véleménye december 24-e munkaszüneti nappá nyilvánításáról (de a nemzeti inzultációkban energetikai meg makrogazdasági kérdésekről kikérik a nyugalmazott énektanárnő, Mancika néni szakértői véleményét a Kossuth utca 2.-ből), ezért népszavazás dönthet róla. Az erről szóló jobbikos kezdeményezés ugyanis – ahogy kedden beszámoltunk róla – átment a Nemzeti Választási Bizottság szűrőjén.

Az elmúlt években a kérdés bár folyamatosan napirenden volt, a kormányzat elzárkózott ennek társadalmi vitájától. Rendszeres visszatérő érv volt részükről, hogy szenteste napját munkanap-áthelyezésekkel már eddig is szabaddá tették. Ami igaz is, azonban a mérleg másik serpenyőjében ott van, hogy

cserébe egy szombat nem sokkal év vége előtt „ledolgozós”,

ez általában az ezüst- vagy aranyvasárnap előtti szombat. Vagyis amikor egyébként is a karácsony előtti családi nagybevásárlást szeretné intézni a család.

A kérdés egy tavaly novemberi Kormányinfón is szóba került, ahol Gulyás Gergely kancelláriaminiszter először meglepődött, hogy ilyen témában lehet népszavazást tartani, de hozzátette, ha úgy alakul, természetesen tiszteletben tartják annak eredményét – persze mi mást tehetnének? A tárcavezető itt ellenérvként hozta fel, hogy a kormányzat már eddig is plusz két napot nyilvánított munkaszüneti nappá (2000 óta mindenszentek ünnepén, 2017 óta pedig nagypénteken nem kell dolgoznunk), emellett pedig megemlítette,

„minden munkaszüneti nap a gazdasági teljesítményt csökkenti”.

Nos, közgazdasági tanulmány bizonyítja, december 24-e a legkevésbé produktív nap a gazdaságban. Más megközelítésben Virovácz Péter makrogazdasági elemző azt mondta, gyengébb gazdasági teljesítményű időszakban lenne érdemes lecsípni egy munkanapot, mert így még kisebb a kiesés. Tehát ha ilyen oldalról vizsgáljuk a kérdést,

nagypéntek vagy épp mindenszentek munkaszüneti nappá nyilvánítása – ráadásul olyan időszakban, amikor amúgy is szárnyalt a gazdaság – jóval nagyobb mértékben csökkentette az ország gazdasági teljesítményét, mintha december 24-ét tették minősítették volna ilyenné.

És mintha a Jóisten is most nyúlna bele a történetbe: a múlt héten új pápát választott a római katolikus egyház, Robert Francis Prevost bíboros pedig XIII. Leó iránti tiszteletből a XIV. Leó nevet vette fel. XIII. Leó pápa a modern katolicizmus megteremtőjének nevezhető, Rerum novarum című enciklikája pedig korszakalkotó módon elsőként fogalmazta meg a kereszténység tanítását a szociális rendre, a munkára és a munkaadó viszonyára vonatkozólag. Talán a legismertebb mondat a dokumentumból így hangzik:

„rút és embertelen dolog embertársainkat a puszta haszonszerzés eszközének tekinteni”.

Abban persze nincs vita, hogy húsvét környékén rokonlátogatásokra, november első napjaiban pedig a temetőkbe nyugvó hozzátartozók sírjaihoz indul az ország apraja-nagyja. (Mellékszál, de halottak napja, azaz november 2. nem munkaszüneti nap.) Hívő emberek milliói pedig szintén a húsvéti ünnepkörben, valamint mindenszentek és halottak napja alatt az elcsendesedést választják. Így azután a már említett másik két munkaszüneti nap megléte teljesen jogos. Ez azonban gyakorlatilag jelentéktelen anyagi lemondással kitolható lenne a december 24-i karácsonyi előkészület napjával, így eleget téve XIII. Leó már említett keresztényszociális tanításának is.

Ezt a jelentételen anyagi lemondást támasztja alá, hogy

legalább két éve minden december elején multinacionális áruházláncok szakmányban jelentik be, munkavállalóik számára biztosítani kívánják a méltó felkészülést karácsonyra, így december 24-én zárva tartanak.

(Tudják, ezek azok a multik, akik most a kormányzat szemében úgynevezett extraprofitjuk miatt korunk kulákjai, és akikkel szemben megvédenek minket mindenféle stopokkal és hasonló, a kádári, baloldali gazdaságpolitikát idéző intézkedésekkel.) Szóval ők már korábban elébe mentek a kérdésnek, nyilván munkavállalóikat, azok érdekképviseleteit is körbekérdezve, és lemondva aznapi amúgy sem túl vaskos bevételükről, megelőlegezték ezt a munkaszüneti napot.

Ugyanúgy, ahogy az N1 TV munkatársai korábban tartottak egy „mini konzultációt” a témában, mely során az utca embere nyilatkozott nekik.

Nos, ezek után már csak a kormányzatnak kellene egy valódi nemzeti konzultációt indítani a kérdésben.