A lakások a jeruzsálemi hatóságok szerdai döntése értelmében a kelet-jeruzsálemi Ramat-Slómó negyedben épülhetnek fel, ahol már korábban is botrányokat okozott a zsidó telepek kialakítása és bővítése. A most jóváhagyott lakásépítési tervek kidolgozását először 2010 márciusában, Joe Biden amerikai alelnök jeruzsálemi látogatásával egy időben hagyta jóvá az illetékes hatóság, amit Biden akkor élesen bírált.
A Békét most! szerint a lépést vélhetően Benjámin Netanjahu kormányfő hivatala is jóváhagyta, és a jeruzsálemi hatóságok ennek fényében hozták meg a végső döntést.
A március 17-én újraválasztott Netanjahu a telepeseket támogató Bájt Hajehudi (Zsidó Otthon) párttal kötött koalíciót szerdán. A palesztin vezetés főtárgyalója, Száeb Erekát csütörtökön "a telepesek kormányának" nevezte Netanjahu új kabinetjét, amely szerinte "a kétállami elvek lerombolását célozza".
A lakásépítésről szóló döntés a civil szervezet szerint nem sokkal a koalíciós megállapodás bejelentése előtt született. Kampányában Netanjahu azt hangoztatta, hogy ha újra győz, nem lesz palesztin állam, és eltökélten folytatni fogja a telepépítkezéseket, beleértve Kelet-Jeruzsálemet is - ahol a palesztinok jövőbeli államuk fővárosát akarják megteremteni, de amelyet Izrael egységes és oszthatatlan fővárosa részének tekint.
Netanjahunak a kampány idején tett kijelentéseit kihívónak ítélték a nemzetközi közvéleménnyel és Izrael legfőbb szövetségesével, az Egyesült Államokkal szemben is. A nemzetközi közösség törvénytelennek tekinti a telepesítést, civil lakások, házak építését az Izrael által 1967 óta megszállt vagy bekebelezett területeken, Netanjahu azonban - elődei példáját követve - töretlenül folytatja.