Tömegmészárláshoz vezetne Izrael Rafah elleni szárazföldi offenzívája, és hatalmas csapás lenne a Gázai övezeti humanitárius segítségre - figyelmeztetett pénteken az ENSZ Humanitárius Ügyeket Koordináló Hivatala (OCHA). Az MTI beszámolójában azt írja:
Az övezet déli részén, az egyiptomi határ mentén lévő Rafahban a háború előtt körülbelül 280 ezren éltek, de a harcok miatt az övezet többi részéből oda menekültekkel együtt már több mint 1,5 millióan zsúfolódnak össze a városban.
Genfi sajtótájékoztatóján a szervezet szóvivője, Jens Laerke kiemelte:
egy ilyen hadművelet több százezer palesztin civil életét veszélyeztetné.
Hangsúlyozta, hogy a segélyszervezetek Rafahból irányítják az élelmiszersegélyek elosztását.
A sajtótájékoztatón az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) gázai és ciszjordániai képviseletét ellátó Rik Peeperkorn videóüzenetében mindazonáltal rámutatott arra, hogy
ez a humanitárius segítség "csepp a tengerben, és egyáltalán nem tudná csökkenteni egy szárazföldi hadművelet halálos áldozatainak számát".
Nagyon aggasztónak nevezte továbbá, hogy egy ilyen offenzíva miatt Egyiptom teljesen lezárná a területére Gázából vezető rafahi átkelőt, amelyen keresztül eddig áramolhatott a segély az övezetbe.
Hangsúlyozta, hogy az élelemhiány kissé enyhült az utóbbi napokban, nagyobb mennyiségű és többféle élelmiszer jelent meg a piacokon, nem csupán Rafahban, hanem a térség északi részében is.
Továbbra is szedi áldozatait a konfliktus
Eközben csütörtök éjjel a várost ismét izraeli légitámadás érte, amelyben a WAFA palesztin hírügynökség szerint
legkevesebb hat ember, köztük négy gyerek meghalt.
A hírügynökség helyszíni beszámolókra hivatkozva hozzátette, hogy egy lakóépületet sújtott a légicsapás.
Izraeli légitámadásokat jelentettek az övezet középső részén lévő Tell esz-Szultánból is, ahol ennek következtében kilenc civil megsebesült.
Mint ismeretes, a Hamász palesztin iszlamista szervezet fegyveresei 2023. október 7-én támadást indítottak Izrael ellen, az izraeli haderő pedig válaszul légi és szárazföldi hadműveleteket hajt végre a Gázai övezetben azóta is. Tartós tűzszünetet azonban egyelőre nem hoztak tető alá a térségben.
(Címlapkép: Izraeli légicsapásban rommá vált lakóház a Gázai övezet déli részében levő Rafah menekülttáborban 2024. április 4-én. MTI/AP/Fatima Sbair)