A statisztikák alapján 2007-ben még 480 ezer vállalkozást tartottak nyilván, öt évvel később ez a szám már 600 ezer felett járt, majd stagnált. 2013 tavaszán 605 ezer cég szerepelt a nyilvántartásban, azóta apadt 24 ezerrel a társaságok száma.
Az igazságügyi tárca adatai alapján a legnagyobb visszaesés Zala és Fejér megyében következett be, emellett az átlagost meghaladó mértékben csökkent a cégek száma Borsodban, Szabolcsban és Nógrádban.
Pertics Richárd, az Opten Informatikai Kft. vezetője úgy vélte, a szigorítások nyomán a cégvilág tisztulása a legális szereplőket hozza helyzetbe. A gazdaság résztvevői azonban csak akkor lehetnek sikeresek, ha alaposan utánanéznek üzletfeleiknek, erre akár ingyenes, hatósági adatbázisokat is használhatnak.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) adatbázisában 2016 januárjától nyolc állami szervezet információit lehet elérni. Bárki ingyen tudomást szerezhet majd arról, hogy egy cég megszegett-e adóügyi, fogyasztóvédelmi vagy versenyjogi szabályt. Dunai Péter, az MKIK főtitkára a lapnak elmondta: a kamara átvenné a cégbíróságtól a társaságok nyilvántartását és a kormányhivataloktól az egyéni vállalkozók jegyzékének vezetését is.