Brutális rendőrhiány, már halőrök járőröznek

Brutális rendőrhiány, már halőrök járőröznek

A hivatalos álláspont hurráoptimista, a valóság egyre aggasztóbb.

A szakszervezetek szerint a hivatalos adatok sem tükrözik, valójában milyen sok a betöltetlen állás a rendőrségnél. Közép-Magyarországon sokszor csak úgy tudják biztosítani a megfelelő létszámot, ha az ország más részeiről küldenek oda egyenruhásokat - írja a hvg.hu

A rendőrség hivatalos álláspontja szerint az elmúlt években végrehajtott többlépcsős béremelés és életpálya „jelentősen hozzájárult” az állomány megtartásához, a létszám telítettsége pedig 91,3 százalékos, azaz a hiány nagyjából négy-ötezer főre tehető. A rendőrség szerint ez a szint stabilizálódott az elmúlt években, a feladatokat pedig eredményesen el tudják látni ezzel az állománnyal is.

A szakszervezet és a hvg.hu rendőrségi forrásai szerint azonban ennél sokkal rosszabb a helyzet.

„A hétköznapok tapasztalatai alapján viszont ennél az ötezer főnél is nagyobb lehet a létszámhiány” – mondta a portálnak egy névtelenséget kérő aktív rendőr. Állítása szerint nagyon gyakoriak az átvezénylések.

Az ország középső részén például sokszor csak úgy tudják biztosítani a megfelelő létszámot, ha az ország más részeiről küldenek oda egyenruhásokat. Egyes területeken pedig már halőröket is bevetettek a járőrözéshez.

Évente körülbelül 2 ezer rendőr szerel le, míg a járőrképzést évente 500–700-an végzik el. A kétéves tiszthelyettesi képzésre néhány éve még több ezren jelentkeztek, idén szeptemberben csak 116-an kezdték meg a tanulmányaikat a rendvédelmi technikumokban – írja a lap az Országos Rendőr-főkapitányságra hivatkozva.

A rendőri illetmények az elmúlt évek fizetésemelései ellenére sem túl vonzók, mert a nagy részüket elvitte az infláció: a hivatásos állomány átlagkeresete nettó 470 ezer forint körül van pótlékokkal együtt.

Bűnözési hullám, magára hagyott rendőrség

Mindeközben az elmúlt időszakban kilőttek a bűnözési mutatók. Az aggasztó jelenségre Lukács László György, a Jobbik frakcióvezetője hívta fel a figyelmet októberi felszólalásában. A politikus hangsúlyozta:

az elmúlt két év statisztikáit nézve Magyarországon egy közbiztonsági válság van kibontakozóban.

Az elmúlt két esztendőben folyamatosan nőtt a bűncselekmények száma, különösen az erőszakos és a droggal kapcsolatos törvénysértések szaporodtak el - mutatott rá. A politikus szóvá tette a rendőrök egyre nehezebb helyzetét is.

"Sokszor - és ez az ő beszámolójuk - 2-3 mellékállást kell, hogy vállaljanak, hogy saját magukat és családjukat fenntartsák. Nehezen várható el a rendőröktől és a bűnüldöző szervektől, hogy így végezzenek jó munkát, különösen úgy, hogy ezzel párhuzamosan sok helyen olyan intézmények zárnak be, amelyek helyben körzeti megbízotti irodák voltak, vagy körzeti megbízotti helyek, amelyek biztosították az embereknek a nyugodt életét"

- hangsúlyozta Lukács László György.

A párt ezért társadalmi vitát kezdeményezett az önvédelmi jog kiszélesítéséről, illetve Európa legszigorúbb fegyvertartási törvényének módosításáról. Októberben az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának jobbikos elnöke, Sas Zoltán kezdeményezte, hogy

a katonák és rendőrök alanyi jogon, további külön vizsgálat nélkül jussanak önvédelmi lőfegyverhez, ha ezt kezdeményezik.

A mostani gyakorlat szerint parancsnoki engedéllyel hazavihetnék fegyverüket, de erre nem túl nagy a lehetőség, hisz csak különleges esetekbe fordulhat elő. A már meglévő önvédelmi engedélyeket nem igazán hosszabbítják meg és újakat sem adnak ki - rótta fel Sas.