Az Európai Uniónak minden téren fel kell lépnie Oroszország expanziós politikája ellen, és ehhez az elrettentés, illetve a megelőzés eszközét használja fel - jelentette ki Josep Borrell, az Európai Unió kül-, és biztonságpolitikáért felelős főképviselője kedden Strasbourgban az Európai Parlament plenáris ülésén.
A Magyar Távirati Iroda tudósítása szerint az ukrán határ közelében történő orosz katonai csapatösszevonásról szóló vitában a főképviselő hangsúlyozta: a helyzet "aggodalomra ad okot", így el kell kerülni a feszültség további fokozódását és az esetleges fegyveres konfliktust.
Megerősítette, hogy az Európai Unió az Oroszországgal szemben, az orosz-ukrán határon kialakult feszültség miatt meghozható gazdasági szankciók új csomagjáról tárgyal transzatlanti partnereivel. Hozzátette, hogy az EU kész erősíteni Ukrajna védelmi képességét, és határozottan kiáll az ország függetlensége és szuverenitása mellett.
Borrell emlékeztetett, hogy az Ukrajnával szembeni esetleges agressziónak politikai következményei lesznek, Oroszországnak "magas gazdasági árat kell majd fizetnie" érte.
Ugyanakkor hangsúlyozta: Kijevnek véghez kell vinnie reformfolyamatait, többek között azért is, hogy Ukrajna könnyebben szembe tudjon nézni az országot érintő kihívásokkal. "Nagyon fontos, hogy az ukrán demokrácia működőképes legyen" - tette hozzá.
Bocskor Andrea, a Fidesz uniós parlamenti képviselője felszólalásában hangsúlyozta: mindent meg kell tenni a feszültség enyhítése érdekében, és elkerülni, hogy a válság elmélyüljön. Hozzátette: Magyarország továbbra is határozottan kiáll Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett.
"Az ukrán nép évek óta nehéz helyzetben van, fontos lenne számára a stabilitás és a béke. Több ezer ember vesztette életét a konfliktus során a haza védelméért, többek között kárpátaljai magyarok is"
- hívta fel a figyelmet.