November 29-én megszűnt a Kazincbarcikai Kórház gyermekgyógyászati ellátása, ráadásul az intézmény semmilyen magyarázatot nem fűzött a döntéshez, csupán tényként közölte a helyzetet a térségben élőkkel. Innentől kezdve súlyosabb esetben a várostól több mint 20 kilométerre fekvő miskolci központi kórház, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház Gyermekegészségügyi Központja (GYEK) látja el a gyermekeket.
A két kórház közötti távolság autóval közel fél óra, tömegközeledéssel pedig majdnem egy óra, így problémás esetben ennyi időveszteséget jelent a kórházi osztály bezárása.
A gyermekgyógyászati ellátást a kórház helyett a városi rendelőkben, ügyeleti rendszerben tudják ellátni, komolyabb helyzetekben viszont most már Miskolcig kell menniük a térségben élő szülőknek – vagy a mentőknek.
Azonban egyelőre az is kérdéses, hogy ideiglenes, vagy végleges bezárásról van-e szó. A kórház honlapján megjelent közleményben az „ideiglenesen” jelző szerepel, arra viszont a szűkszavú tájékoztatóban egyáltalán nem tértek ki, hogy ez mit jelenthet, ahogyan arra sem, hogy egyáltalán miért hozták meg a döntést.
A kórházat megkérdeztük az ügyben, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk tőlük választ.
A polgármester nem akar elfekvőt a kórházból
Az Alfahír megkeresésére Kazincbarcika polgármestere, Szitka Péter elmondta, a városvezetést is a zárás előtti héten értesítették arról, hogy szüneteltetés lesz.
Ez azt jelenti – erősítette meg a városvezető -, hogy ha egy gyermekkel történik valami, akkor vagy egyenesen a miskolci GYEK-be kell vinni, vagy pedig a városi ügyeletre, amit az önkormányzat szerződéses alapon biztosít.
Rámutatott ugyanakkor arra is, hogy a gyermekosztály bezárásával párhuzamosan más folyamatokra is érdemes figyelni, például arra, hogy az ellátási formák felügyeleteit is Miskolcról végzik, ahogy egyes alkalmazottakat – például a takarítókat – is miskolci szerződéssel vezénylik át hozzájuk, tehát egy olyan tendencia figyelhető meg, ami kedvezőtlenül hathat a barcikai kórház jövőjére nézve.
Természetesen az is kérdéseket vet fel, hogy a miskolci kórház hogyan fog megbirkózni a plusz terheléssel, hiszen a kazincbarcikai intézmény 110-130 ezer ember ellátását fedi le, köztük több ezer gyermekét, akiket most sürgős esetben Miskolcig kell szállítani.
Szitka Péter szerint az elsődleges feladatuk most az ügyeleti ellátás biztosítása, később azonban a lakosság megnyugtatása érdekében tárgyalásokat kell folytatni a térség politikai szereplőivel arról, hogy ki mire vállal, vagy vállalna garanciát az egészségügyi ellással kapcsolatban.
Nem így kellene bánni az ellátottakkal
Sajnos jó látlelete ennek az időszaknak, hogy nincs indoklás a döntés mellett, csak egy tényt közölnek az emberekkel, azt üzenve: nincs jogotok tudni, hogy mi van a háttérben
Lassan már az is a magán ellátórendszerbe menekül, aki ezt anyagilag nem teheti meg, hiszen mindenkinek a saját, és szerettei élete a legfontosabb