(Figyelem! Ez egy véleménycikk! A leírtak nem feltétlenül tükrözik a teljes szerkesztőség álláspontját, de fontosnak tartjuk, hogy helyt adjunk a kulturált és logikusan érvelő, vitaindító véleményeknek is.)
A Csengetett Mylord? című sorozatban James Twelvetrees esetleges komornyikká való előléptetéséről azt mondja Miss Poppy, hogy szerinte „abszolút tökéletes” választás lenne. A lakájjal folyton incselkedő Poppynak erre úgy reagál a nagyanyja, lady Levender, hogy „Te azt hiszed, minden, ami nadrág, tökéletes”.
Egyre több fronton az rajzolódik ki, hogy a kormánynak minden, ami kínai, az tökéletes. Sőt, ezt a narratívát erősítendő, közben – ugyancsak több fronton – azt is sugallják, hogy ami nyugati, az meg inkább rossz. Úgy néz ki, mint ha lenne a romlott, omladozó, deviáns nyugat, és van a haladó, az erős, a tárt karokkal várt kelet. A Kínai Kommunista Párthoz szellemiségében deklaráltan kötődő Fudan egyetem kapcsán a közbeszéd fókuszába kerültek a magyar-kínai, kicsit tágabban értelmezve magyar-keleti kapcsolatok. A témának komoly munícióval szolgált a kormány által közölt, majd a szakértők által értelmezhetetlennek tartott vakcinahatékonysági táblázat, amely azt hivatott bemutatni, hogy a keleti oltóanyagok hatásosabbak, mint a nyugatiak. Amikor a Telex erről kérdezte a kormánytagokat,
Na most az érdekes, hogy a szakértők egyébként pontosan ezt tették: értelmezték az adatokat, és arra jutottak, hogy ez a táblázat alkalmatlan annak megállapítására, hogy melyik vakcina a hatékonyabb. Vagyis – miközben üzenik, hogy minden vakcina jó – előjött itt is az aktuális lényeg: a keleti jobb, mint a nyugati. Ez nagyjából olyan, mintha egy elrontott matekdolgozat után a diák azt mondaná a neki rossz osztályzatot adó tanárának, hogy neki az a dolga, hogy értelmezze az megoldásait, ahelyett, hogy elszomorítaná szegényt.
Hosszabb távon is nagyon szerencsétlen, hogy pillanatnyi belpolitikai érdekből, az ehhez kapcsolódó narratíva-építés céljából a kormány szisztematikusan bizalmatlanságot kelt azzal az oldallal (ha már a kelet vs nyugat felosztásnál járunk) szemben, ahova minden keleties kötődésünk, származásunk ellenére (vagy amellett) tartozunk, s ezzel együtt erősíti „a kelet a jó” képet.
Önmagában azzal a ténnyel nem lenne baj, hogy Kína beruházásokat hajt végre Magyarországon. Sőt, hagyományos kompországi státuszunkból fakadóan kifejezetten jó is lenne, gazdasági kapcsolatainkat tekintve több lábon állva a lehető legtöbbet kihozni nyugat és kelet mezsgyéjén.
Ez a fajta, már-már a szuverenitást veszélyeztető Kína-függés túlmegy azon a határon, amelyen belül a ténylegesen kölcsönös előnyökről beszélhetnénk, mint ezeknek az üzleteknek az alapja.