Lara Croft pszichedelikus technopartija a Trafóban

Ha ez a produkció tényleg olyan izgalmas, mint elsőre hangzik, tudjuk, mit csinálunk október 8-án vagy 9-én: megyünk a Trafóba.

Kezdjük az elején: A klónok titkos életét táncolja el Arany Virág és Hadi Júlia a Dar Winners című új produkcióban. A két táncos mellett egy belga videoművész és egy francia-lengyel hangszobrász munkája is látható a produkcióban, melynek premierje október 8-án és 9-én lesz a Trafó Kortárs Művészetek Házában, a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében. (Maga a CAFe Budapest fesztivál október 2-a és 8-a között zajlik.)
 
Az alkotók közös célkitűzése lényegében három művészeti médium (a mozgás, a fény és a hang) összekapcsolása. Olyan szcenikai keretet hoznak létre, melyben a mozdulatok, a hangzás, a zene és a látvány (videó) kölcsönösen inspirálják egymást és új megoldásokat generálnak – részben az aktuális előadás ihletétől is vezérelve.
 
 
A formáció, amely az előadást jegyzi, Bodyscape-nek hívja magát. Ez az összetétel a magyar táncosduó alkotta bodylotion co-dance-ből, valamint a belga Damien Pairon és a francia-lengyel Stephane Kozik által létrehozott Livescape-ből jött létre.
 
A Lábán Rudolf-díjjal kitüntetett két magyar alkotó három évvel ezelőtt találkozott a hangszobrásszal és a videoművésszel egy projekt keretében. Akkoriban mind a négyen futurisztikus jellegű terveken dolgoztak: a nem hallhatót akarták hallhatóvá tenni.
 
A Dar Winners című produkcióhoz belgiumi hangárokban kísérletezték ki a virtuális valóságot idéző előadás technikáját. A két lány a súlyos David Lynch-i világot és a filozofikus táncot, míg az installáció és az intermédia világából érkező két másik művész a technikai szakértelmet és a lazaságot teszik hozzá a produkcióhoz.
 
Ők irányítják a táncosokat úgy, mint egy videojáték figuráit. Négy pályán játszanak velük: egy bizarr frankeinsteines színen, Lara Croft pszichedelikus technopartiján, egy japán teadélutánon, majd egy titokzatos jelenetben, amikor a két klón először találkozik egymással.
 
 
A hang és a kép nem csupán dekorációs elemei az előadásnak, hanem szerves részét is képezik: a mozdulatokra valós időben reagál a zene, a vetítés a hangokat vizualizálja.
 
A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében bemutatkozó előadás olyan témákat feszeget, mint a fejlődéselmélet és az agresszió, az emberbe kódolt uralkodási vágy, a női kiszolgáltatottság, vagy, hogy mennyire van kitéve testünk a digitális világ erejének.
 
Arany Virág és Hadi Júlia egyaránt a Budapest Kortárstánc Főiskolán végezte tanulmányait, Damien Pairon sokoldalú művész: a VJ, a street art, az audiovizuális szobrászat és a festészet egyaránt érdekli. Stephane Kozik interaktív installációk készítője, audiovizuális és zenei projektek aktív résztvevője.
 
#naebbőlmilesz