A Twitteren reagált az egykori hírszerző, Edward Snowden arra, hogy a magyar kormányzat kormánykritikus újságírókat, közéleti szereplőket és üzletembereket hallgatott le az izraeli NSO nevű kibercég Pegasus nevű kémprogramjával – szemlézte a közösségi médiát a 444.
Snowden ezt írja:
Magyarország a valaha látott legárulkodóbb választ adta a Pegasus-botrány kapcsán feltett kérdésekre. Én is mindig úgy vagyok vele, hogy ha „nincs tudomásom” arról, hogy tettem-e valamit, vagy sem, akkor rögtön azt akarom tudni, hogy külföldi kémek szóltak-e róla annak, aki engem kérdez a dologról.
Az Orbán-kormány válasza a vonatkozó újságírói kérdésre teljesen sablonválasz, és egyetlen betűnyi cáfolatot, sőt tagadást sem tartalmazott: „Magyarország egy demokratikus jogállam, ami mindig a törvénynek megfelelően jár el, bárkiről is legyen szó. Magyarországon a titkos eszközök használatára jogosult állami szerveket rendszeresen ellenőrzik a kormányzati és nem kormányzati szervek” – írták.
Hungary gave the most incriminating response I've ever seen to a request for comment on the #Pegasus surveillance scandal. I mean, whenever I'm "not aware" of whether I did something or not, I demand to know if foreign spies tipped you off about it.
— Edward Snowden (@Snowden) July 18, 2021
LINK: https://t.co/ZBXZvXUQ32 pic.twitter.com/NY6QM3CQ6O
Az egykori hírszerző egy másik posztjában „az év sztorijának” nevezte az oknyomozást.
A botrány vasárnap délután robbant ki.
Titkos izraeli kémprogrammal figyelték meg az Orbán-kormány magyar bírálóit
Évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust. A célpontként kiválasztott emberek között voltak tényfeltáró újságírók, médiacégeket tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve szűkebb környezetük is, derítette ki a Direkt36 egy nemzetközi tényfeltáró projekt részeként. Egy kiszivárgott listán világszerte 50 ezer célszemély telefonszáma szerepel.