London 2,7 milliárd fonttal támogat keresztényellenes országokat?

A konzervatív brit napilap keddi számában emlékeztetett arra, hogy David Cameron miniszterelnök tavaly úgy fogalmazott, a kereszténység a leginkább üldözött vallás a világon, és Nagy-Britanniának bátran ki kellene állnia a vallásszabadságért.
 
Ehhez képest a The Daily Telegraph arról írt, hogy a brit kormány az ötven olyan ország közül, amelyben az Open Doors nevű tekintélyes jótékonysági szervezet szerint leginkább elnyomják a keresztényeket, negyvenbe küldött támogatást. A listát 13 éve Észak-Korea vezeti, de a 2015-ös összesítésben szereplő ötven állam közül negyvenben az iszlamista szélsőségesek jelentik a legnagyobb fenyegetést a keresztényekre.
 
A lap hivatalos adatokra hivatkozva azt írta, hogy a brit kormány mintegy 2,4 milliárd fontot a nemzetközi fejlesztésért felelős hivatalon keresztül, további 320 milliót pedig más kormányügynökségek révén küldött a listán szereplő országokba. Az újság szerint az összeg jelentős, tekintettel arra, hogy Nagy-Britannia 2013-ban 11,46 milliárd fontot fordított nemzetközi segélyezésre.
 
A lap további számokat felsorolva kitért arra, hogy az Észak-Korea mögött második Szomáliába 107,3 millió fontot küldött a brit kormány, Pakisztánba pedig, ahol az istenkáromlást tiltó törvényeket a  lap szerint a keresztények ellen használják fel, 34 milliót. Az "egyéb" vallásúakat megfigyelés alatt tartó Türkmenisztánnak is jutott 500 ezer font.
 
Nichael Nazir-Ali, Rochester korábbi püspöke, az üldözött egyházakat segítő Oxtrad jótékonysági szervezet elnöke úgy fogalmazott, Nagy-Britannia nemzetközi segélyezés melletti elkötelezettsége dicséretet érdemel, de garanciák kellenének arra, hogy a pénz nem kerül rossz kezekbe. "Biztosnak kellene lennünk abban, hogy a segélyeket nem egyszerűen a helyi brit üzleti vagy más érdekek érvényesüléséhez használják fel, abban pedig végképp, hogy nem korrupcióra" - mondta.
 
Philip Davies a kormányon lévő brit Konzervatív Párt parlamenti képviselője a lapnak elismerte, hogy bár a külföldi segélyezés és hitelezés egyértelmű és világos feltételeire lenne szükség, úgy tűnik, hogy ez nincs így.