Ismét a parlament elé terjeszti a magyar munkavállalói kvóta bevezetéséről szóló javaslatát a Jobbik - jelentette be keddi budapesti sajtótájékoztatóján Z. Kárpát Dániel, a párt alelnöke, országgyűlési képviselője.
Az ellenzéki politikus elmondta: kezdeményezésük lényege, hogy csak olyan cég kaphasson vissza nem térítendő állami támogatást, amelynél nem alkalmaznak egy bizonyos hányadnál nagyobb arányban külföldieket.
Közlése szerint a korábbi tízről öt százalékra csökkentették a javasolt rátát, valamint azt is javasolják, hogy legyen kötelező az alapfokú magyar nyelvoktatás azoknál a cégeknél, ahol nagy számban jelennek meg külföldi dolgozók.
A Fidesz a vendégmunkásoka szavazott, a Jobbik viszont továbbra is azt vallja, hogy Magyarországon a magyar kell, hogy az első legyen - fogalmazott, elképesztőnek nevezve, hogy a külföldi beruházások bejelentésével szinte párhuzamosan lát napvilágot, hogy melyik külföldi cég végzi az építési munkálatokat, illetve hoz dolgozókat az üzembe.
Z. Kárpát Dániel azt szorgalmazta: hogy a költségvetés inkább a hazai kis- és középvállalkozásokat támogassa azon nemzetközi cégek helyett, amelyek szervezetten hozzák be a külföldi munkavállalókat, mert utóbbiak lenyomják a béreket, hozzájárulnak a munkakörülmények romlásához.
Szerinte a kieső importált munkaerőt a hazai állástalanok átképzésével lehetne pótolni.
A magyar kvótáról
A határozati javaslatban leszögezik, az utóbbi évek során tízezrével jelentek meg vendégmunkások Magyarországon, s bár a jellemző indoklás szerint olyan helyekre jönnek, amelyeket magyarokkal nem lehet feltölteni, az érintett iparágak jellemzően a multinacionális cégek jelzései alapján kerülnek kijelölésre. Számos régióban jelentek meg a korábban csak filmeken látott konténervárosok, miközben a hazai munkanélküliségi ellátási rendszerből hazai tízezrek esnek ki úgy, hogy lényegében nem kapnak állami segítséget, ingyenes átképzés pedig szintén nem. A javaslat célja, hogy arra kapacitálja az érintett munkaadókat, hogy munkavállalóik legalább 95 százalékát EGT-állampolgársággal rendelkező, és jellemzően magyar dolgozók közül verbuválják, és az itt dolgozó külföldiek számára biztosítsanak olyan alapfokú nyelvi képzést, amely a munkabiztonságot is erősíti, s amelynek európai példái szintén fellelhetők.
"Fontosnak tartjuk továbbá, hogy a magyar adófizetők által befizetett adóforintok csak olyan cégek felé irányulhassanak támogatás formájában, amelyek a fenti százalékos kikötést betartják, s túlnyomórészt magyarokat foglalkoztatnak"
- fogalmazott Z. Kárpát Dániel a magyar kvótáról szóló javaslatban.