Matolcsy György jegybankelnök szerdai parlamenti beszédéből válogattunk, ebben a Magyar Nemzeti Bank 2021. évről szóló üzleti jelentése és beszámolója kapcsán – ismételten – kemény bírálattal illette az Orbán-kormány gazdaságpolitikáját. Rámutatott a kormány bizonyos eredményeire és hibás lépéseire egyaránt, ugyanakkor egy ponton tisztázta, amikor a kormányt emlegeti, ez alatt magát Orbán Viktor miniszterelnököt érti.
Íme, a Matolcsy György szájából március 8-án elhangzott ikonikus mondatok, melyekkel a kormányzat főbb gazdasági-pénzügyi hibáit, mulasztásait és nézeteltéréseiket veszi sorra:
- „Míg a Magyar Nemzeti Bank kötelezően rálépett a fékre, addig a kormány – nem kötelezően – rálépett a gázra. Mikor már megindult az infláció első hulláma – hiszen ne felejtsük el, hogy 2021-ben, az év egészében már 5,1 százalékos infláció van –, a kormány nem vette figyelembe, sajnálatos módon, a Magyar Nemzeti Bank jelzéseit, elemzéseit és javaslatait, (...) volt más út, meg lehetett volna kezdeni az inflációellenes politikát már akkor, amikor éppen elindult. Könnyebb az elején megfékezni valamit, mint a végén keresni a nagy tömlőket, amelyekkel a tüzet oltjuk.”
- „Magyarország a hibás kormányzati gazdaságpolitikai fordulat következtében 2022 második felére három csapdába sétált be, lépett be. Az első a pénzügyi csapda. (...) belesétáltunk egy működőtőke-csapdába (...) A harmadik csapda a cserearánycsapda.”
- „Magyarországon 2010-ben a kormány – s amikor kormányt mondok, akkor, nem magyar sajátosságok szerint, természetesen mindig a miniszterelnök urat értem ez alatt, szóval, a magyar kormány – nem fogadta el a Nemzetgazdasági Minisztérium javaslatát, hogy egy 2 ezer megawattos megújulóenergia-programot indítsunk el. Ha az megindult volna, nem sok problémánk lenne. Lenne mindenfajta problémánk, háború, szankciók, a Budapest-Brüsszel közötti száraz polgárháború, amit abba kellene hagyni, de valójában az energiafronton Magyarország kifejezetten jól állna. Nem indult el a program.”
- „Míg Románia fenntarthatatlan társadalmi csapdában van, Magyarország nem kevésbé fenntarthatatlan pénzügyi csapdában van.”
- „Az okok tehát, amik miatt itt tartunk, teljesen világosak: Magyarország besétált csapdákba, ezen belül az energiacsapdába. Magyarországon a régióban a legmagasabb az importált energiától való függés, 50-70 százalék volt a múlt évtizedben, (...) nem indultak el a minőségi fordulatok, például a termelékenységfordulat. Sőt, 2019-ről 2022-re még romlott is a magyar gazdaság termelékenységi relatív szintje, a negyedik legrosszabb helyről sikerült visszasettenkednünk, csúsznunk a harmadik legrosszabb szintre, már alig vannak mögöttünk.”
- „A termelékenységnél egy fájó pont – s ezt most látjuk, és az ársapkák ezt nem oldották meg, sőt az élelmiszeripari ársapkák rontották a helyzetet, az inflációt 3-4 százalékkal mesterségesen és feleslegesen feltornázták –, hogy az élelmiszeripar termelékenysége nem a harmadik legrosszabb az Európai Unióban, hanem a második legrosszabb. (...) Itt állunk egy kiváló mezőgazdasági adottságú országban, potenciálisan fantasztikus élelmiszeriparunk lehetne, mégis az Európai Unió második legalacsonyabb termelékenységét mutatja.”
- „S persze nagyon fájó az elmaradt oktatási reform, felsőoktatási reform és az egészségügy, az egészségipar, az egészségi szolgáltatások reformja, hiszen ez is egy minőségi fordulat része lehetne.”
- „Természetesen a Magyar Nemzeti Bank 2015-16-tól az elmúlt hat-hét évben rendszeresen publikálja azokat az elemzéseket, amelyekkel szerettünk volna a kormány szívére és agyára hatni, hogy indítsa meg a szükséges reformokat, de ez nem történt meg. Ilyen lett volna a lakáspolitika reformja, az öntözés reformja, az egész vízágazat fejlesztése. Tehát azt kell mondanom önöknek, hogy a 2021-es évet az jellemzi, kettős természettel, hogy utolértek bennünket gondok, utolértek bennünket a 2010-es évek stratégiai hibái. Minden olyan hiba, amit a 2010-es év fantasztikus eredményei mellett elkövettünk, utolért bennünket. Csak villámfényben látható, hogy mi van körülöttünk, és most villámfény van, sőt, rendes vihar.”
- „(...) a 2021-es évben egy negatív gazdaságpolitikai fordulatot hajtott végre a kormány, eleresztette az egyensúlyt, és utána persze jött a 2022-es évben a háború, a szankciók, a brüsszeli csatározások.”
- „(...) most úgy állunk, hogy meg kell előznünk, hogy 2030-ban mi és az utódaink föltegyenek nekünk egy kérdést: miért nem sikerült? Hol és hogyan tévesztettünk utat? (...) S azt kell mondanunk, hogy 2021-ben tévesztettünk utat, és ezt sajnos folytattuk 2022-ben, és még nem látható, hogy 2023-ban ezt az úttévesztést képesek vagyunk-e módosítani. Elvileg igen, mert megtettük korábban is, többször, de most még nem látható.”
- „A lengyel-magyar összehasonlítás azt mutatja, hogy tehát az egyensúly eleresztése az egyik műhiba, a másik pedig az ársapkákkal megnövelt infláció, amit már régen... – hát, nem kellett volna bevezetni, de ha bevezetik, már régen, január 1-jén ki kellett volna vezetni.”
- „(...) világos cél kell. Magyarországnak volt a ’10-es években egymillió új munkahellyel világos célja. Most nincs. A miniszterelnök úr azt mondta nekem, amikor – hogy mondjam? – udvariasan, ámde tapintatosan, ámde szívósan kértem tőle, hogy egy mérhető célt rajzoljunk fel az évtizedre: ha mérek, veszítek. Nincs igaza. Aki nem mér, biztosan veszít. Aki mér, az nyerhet.”
- „Az is nagyon fontos, hogy lássuk a jövőben azt, ami látható – ehhez a múltat kell egy kicsit megnézni, a ’70-es évtized és az 1940-es évtized lényegét. Hát, ez nem szívderítő, a ’40-es évtized első fele forróháború, a második fele hidegháború, megismétlődhet. A ’70-es évtizedet pedig tudjuk: a stagfláció ideje van.”
- „Mindig jönnek válságok – ez is egy tanulság –, az nyer, aki a válságot reformokra, átalakításra használja fel. Mi ezt tettük 2010-ben. Most nem ezt tettük. Elpénecoltunk, ahogy ezt Kecskeméten mondjuk, elpénecoltunk, elblicceltünk egy jó válságot 2020-21-22-ben.”
- „Egy utolsó mondat, gondolat: sértődött-e a jegybankelnök? Frusztrált-e? Összeveszett-e a miniszterelnökkel? Nem, isten őrizz! Elvi ellentét van a kormány és a jegybank között. A Magyar Nemzeti Banknak kötelessége az inflációellenes küzdelem, és ehhez várjuk a kormány segítségét.”
Matolcsy kijelentései nem mellesleg olyannyira erősre sikeredtek, hogy az még a forintárfolyamot is elég érzékenyen érintette mind az euró, mind a dollár viszonylatában.