A bizottság 5 ellenéki képviselője kezdeményezte korábban a rendkívüli ülést, azonban a kormánypárt szerint csak kampányfogásról van szó, ezért nem foglalkoztak az üggyel. Ugyan a rendkívüli ülés összehívását a tagok több mint felének kell kezdeményezni, Ander Balázs szerint:
„Egy normális országban az lenne az evidens, hogyha van egy ilyen igény, akkor összeül a bizottság és megtárgyalja az MTA helyzetét úgy, hogy a Magyar Tudományos Akadémia képviseletében is meghallgatnak valakit.”
Ander Balázs szerint a fideszes politikusok valószínűleg azért sem tartották vizsgálatra érdemesnek a témát, mert ott szembesítették volna őket a kormány értelmiség- és tudásellenes politikájának következményeivel.
A Jobbik oktatási szakpolitikusa azt mondta, a legnagyobb veszélyben a társadalomtudományi kutatóintézet van, mert ott még születhetnek olyan tanulmányok, amelyekből kiderülhet, hogy az orbáni közpolitika milyen rombolást végez a magyar társadalomban.
Olyan kutatások is ellehetetlenülnének a kormányzati huzavonával, amelyek megállapíthatnák, mit kell tennie a kormányzatnak a gyermekvállalási kedv növeléséért.
Ander Balázs szerint, ha a Fidesz nem akarja konzerválni Magyarország lemaradását, akkor sürgősen véget kell vetni az arrogáns, valódi egyeztetést nem, csupán diktátumokat ismerő, a hazai kutatóhálózat létét veszélybe sodró hatalomgyakorlásának.
„Úgy esély sem lesz a felzárkózásra, hogy a K+F ráfordítások egy főre jutó összege negyede az uniós átlagnak. 2010 óta pedig a felére csökkent az állami szféra kutatás-fejlesztési szektorra fordított kiadásainak értéke, holott 21. századi sikerességünk egyik kulcsa az innováció lehetne.”
Tavaly nyár óta zajlik a Magyar Tudományos Akadémia kivéreztetése, amely végső fázisába léphet a kutatóintézetek finanszírozási pályázatainak múlt csütörtöki kiírásával. Az akadémiai dolgozók érdekképviselete szerint a valódi cél a struktúra teljes átszabása és kormányzati ellenőrzés alá vonása.
A magát nemzetinek és konzervatívnak mondó kormány intézkedései nyomán leállhat a népzene-és néphagyomány-kutatás (a Bartók és Kodály örökségét őrző zenei archívum költségvetését máris blokkolták) és a Szent Korona kutatása is. Van olyan intézet, ahol viszont már a villanyt is csak igazgatói engedéllyel lehet felkapcsolni.