Németország betiltotta a Törökországba irányuló fegyverexportot, miután Ankara támadást indított a Szíria északi részét ellenőrzés alatt tartó, Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia ellen - adja hírül az MTI a a Bild am Sonntag című német lap szombati cikkére hivatkozva.
"Az északkelet-szíriai török katonai offenzíva miatt a szövetségi kormány úgy döntött, hogy nem engedélyezi azoknak a hadieszközöknek az exportját, amelyeket Törökország Szíriában vethet be"
- mondta Heiko Maas német külügyminiszter.
A törökök tényleg háborút indítottak, hogy eltiporják a kurdokat
Ahogy arról kedden beszámoltunk, légi támadásokkal vette kezdetét a törökök északkelet-szíriai hadművelete, amit szerdán Recep Tayyip Erdoğan elnök is megerősített. A Béke Forrása akció célpontja az Észak-szíriai Demokratikus Föderáció területe, hivatalos célja a kurd Népvédelmi Egységek (YPG) és az ISIS elleni harc, valamint egy biztonsági zóna létrehozása. Összefoglaljuk, hogy mi és miért történik.
Maas emlékeztetett arra, hogy Berlin 2016-ban már szigorított a Törökországba irányuló fegyverexporton, a 2018 elején a szíriai Afrín ellen indított török offenzíva után pedig fokozódott ez az irányvonal. Eddig azonban nem került sor a fegyverexport felfüggesztésére.
Németország 2018-ban csaknem 243 millió euró (több mint 80 milliárd forint) értékben exportált fegyvereket Törökországba. Ez a német fegyverexport mintegy harmadát tette ki - írta honlapján a Bild am Sonntag.
Az idei év első négy hónapjában Ankara 184,1 millió euró (csaknem 61 milliárd forint) értékben vásárolt fegyvereket Németországtól. Ezzel a NATO-tag Törökország a tavalyihoz hasonlóan Berlin első számú partnerének számít a fegyverexport terén.
A török hadsereg és helyi szövetségese, a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) ellenzéki fegyveres csoport Béke Forrása fedőnéven október 9-én hadműveletet indított Északkelet-Szíriában a Törökország által terrorszervezetnek minősített, Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia ellen. Az offenzívának már az első napokban is rengeteg civil áldozata volt, köztük szíriai keresztények is, akik a határ menti Kamisli városának török terrorbombázása közben vesztették életüket.
Keresztényeket bombáz Orbán haverja, Erdogan
Légi támadásokkal vette kezdetét a törökök északkelet-szíriai hadművelete, amit szerdán Recep Tayyip Erdoğan elnök is megerősített. A török offenzívát elítélő EU-s nyilatkozatot, azonban a magyar diplomácia elsőre megvétózta. Míg a magyar kormányzati kommunikáció a keresztény Európa védelmét harsogja, addig a magyar diplomácia "széttrollkodta" a Törökországot az északkelet-szíriai támadás veszélyes következményeire figyelmeztető nyilatkozatot.