Olaszország hamarosan saját kézbe veszi a bevándorlás problémáját?

Matteo Renzi úgy nyilatkozott, hogy ha az EU-ban nem a szolidaritás kerekedik felül azon tagállamok iránt, ahova a menekültek érkeznek, Olaszország saját megoldást léptet életbe a bevándorlási helyzet kezelésére. Azt azonban nem árulta el, hogy kormánya milyen lépéseket vezetne be.

Matteo Renzi hangsúlyozta: Róma az utolsókig arra törekszik, hogy európai válasz szülessen a bevándorlásra. Ennek érdekében a következő napokban az Expo2015 milánói világkiállításra látogató Francois Hollande francia elnökkel és David Cameron brit miniszterelnökkel, valamint Jean-Claude Junckerrel az Európai Bizottság elnökével és Angela Merkel német kancellárral is találkozik. A római kormányfő ugyanakkor cáfolta, hogy Olaszországban bevándorlási vészhelyzet lenne. Elmondta, hogy tavaly június közepéhez képest idén eddig alig négyezerrel több bevándorló érkezett Itáliába. Az érkezők mintegy kilencven százaléka Líbiából indul útra. Matteo Renzi hangsúlyozta, hogy éppen ezért a migrációs áradat megfékezése a líbiai helyzet megoldásától függ. A nemzetközi közösség felelőssége, hogy 2011 után Líbiában nem sikerült stabilitást teremteni - fogalmazott.

Sandro Gozi az olasz kormány uniós államtitkára úgy nyilatkozott, Róma biztos abban, hogy az EU állam- és kormányfőinek június végi csúcstalálkozójára megoldást születik a migráció kérdésére. A Tiburtina római vasútállomáson az utóbbi napokban letelepedett mintegy 800 bevándorló nagy részét a pályaudvar közelében felállított sátortáborban helyezték el. Aki nem fért be ide, az a környék lakóházainak udvarain keresett menedéket. A milánói központi pályaudvar várócsarnokait szombaton lezárták az itt letelepedett migránsok elől, akiket ideiglenesen a pályaudvar üres üzlethelységeiben és az állomás külső járdáin helyeztek el. A olasz-francia határállomás Ventimigliában napok óta várakozó bevándorlók az éjszakát alagutakban töltötték vagy a parti sziklákon. Az átkelőt a franciák lezárták, aki átlép a határon, azt visszatoloncolják Olaszországba. Ausztria sem engedi át az Olaszországból vasúttal vagy másként érkező bevándorlókat.

Olaszországba tavaly 170 ezer, az idén már több mint 57 ezer bevándorló érkezett. Közöttük a legnagyobb csoport, 14 ezer fő eritreai volt, utánuk nigériaiak, szomáliaiak, szíriaiak és szudániak jöttek a legtöbben. Ők Olaszországot tranzitállamnak tartják és elsősorban Németországba, Svédországba és Norvégiába akarnak továbbutazni, ahol menekültstátuszt kérnek. A Tunéziából, Marokkóból és Algériából érkező bevándorlókat az olasz hatóságok visszatoloncolják hazájukba.