A kieső iparűzésiadó-bevételek kompenzációja mellett a kormányzat állja az önkormányzati dolgozók minimálbér-emelés, illetve a garantált bérminimum emelése miatti többletköltségeket. Emellett az energiaár-robbanás ellensúlyozására az energiahatékonysági beruházásaikat is támogatják – erről beszélt Szita Károly, a Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) elnöke, Kaposvár polgármestere az MTI-nek, miután a témában több megyei jogú város polgármesterével együtt tárgyalt Banai Péter Benővel, a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkárával.
Ismertette, az idei kompenzációs eljárás azonos a tavalyival:
Ezek az összegek júniusban és októberben érkeznek a települések számláira.
Szita azt is elárulta, a városoknak nem keletkezik többletterhe a minimálbér, valamint a garantált bérminimum emelése miatt, annak fedezetét megkapják a kormányzattól.
Az MJVSZ elnöke súlyos gondnak nevezte az energiaárak emelkedését, hozzátette, a polgármesterek és az államtitkár egyaránt egyetértett abban, hogy közös érdekük a csökkentett energiaárak megőrzése. Közölte, ettől még vannak áremelkedések, a „rezsicsökkentett ár” feletti árat is ki kell fizetni valakinek, de
Úgy fogalmazott, közösen kell tenni az energiafüggőség csökkentéséért. Mint mondta, ennek érdekében az önkormányzatoknak is célszerű minél több energiahatékonysági beruházásba fogni, az ehhez kapcsolódó fejlesztéseket pedig a kormány segítségével tudják megoldani.
Mirkóczki Ádám, Eger polgármestere lapunk megkeresésére az energiaárakkal kapcsolatban azt mondta,
aminek kompenzálását kérik. Kérdésünkre hozzátette, ha valóban pályázható támogatás energiahatékonysági beruházásra, akkor a hevesi megyeszékhely élni fog azzal a lehetőséggel is. Az iparűzési adó kompenzációjának ütemezéséről azt mondta, a város „nagyjából fél évet üzembiztosan tud működni”, így számukra megfelelő, ha júniusban és októberben érkezik a pénz, az megfelelő. Mivel a tárgyalások eredményéről egyelőre csak sajtóhírek vannak, jogszabály nincs, ezért arról nem tud nyilatkozni, hogy a minimálbér, illetve a garantált bérminimum emelésének ellentételezésére mikor számíthatnak.
Telefonos érdeklődésünkre Szabó Zsolt, Dunaújváros gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere arról tájékoztatott, ők már benyújtottak egy anyagot erről a kormányzatnak. Összesen 1 milliárd 136 millió forint kompenzációt igényelnek. Hozzátette, ezen felül elvettek a várostól 1,5 milliárd forintot a különleges gazdasági övezet létrehozásával.
Szabó kifejtette, a mezőföldi város 286 millió forintot kér a minimálbér és a garantált bérminimum emelésének fedezetére, 50 milliót az energiaárak emelkedésének ellentételezésére, 200 millió forint kiesést okoz a gazdasági visszaesés, 500 milliós kár éri őket az iparűzési adó elvonása, és 100 millió forint a gyermekétkeztetésen felmerülő többletköltségek.
Szabó Zsolt megjegyezte,
ezért ők „most egy kicsit pesszimisták”. Reméli, hogy
belátja az Orbán-kormány, hogy amikor Dunaújvárost bünteti, akkor nem őket, a várost vezető politikusokat bünteti, hanem a dunaújvárosiakat.
„Bármikor is érkeznek ezek a forintok, nagyon fogunk neki örülni, egyébként meg azon dolgozunk, hogy jó és felelős gazdálkodással minél kevésbé érezzék meg az elvonásokat a városlakók” – tette hozzá.
A dunaújvárosi gazdasági alpolgármester – az egri városvezetőhöz hasonlóan – azt mondta, ha valóban lesz pályázat energiahatékonysági beruházások támogatására, akkor természetesen azzal is megpróbálkoznak, de ezzel kapcsolatban eddig semmilyen kézzelfogható dokumentum nem érkezett hozzájuk.