Orbán Viktor Brüsszelben, a Kossuth rádió reggeli műsorában arról értekezett, hogy szerinte Európai Bizottságnak nagyon súlyos kérdésekre kell válaszolnia az Európai Tanács ülésén: választ kell adnia arra, hogy hova lett a pénz az uniós költségvetésből, és ki felelős azért, hogy 2,5-3 év elteltével lényegében pénzügyileg a csőd szélére sodorták az Európai Uniót.
A kormányfő szerint az EU-s költségvetés hétéves időszakában elfogyott a pénz, és az Európai Bizottság most arra kéri a tagállamokat, hogy eurómilliárdokat fizessenek be még pluszban ahhoz képest, amit egyébként előír a költségvetés. A miniszterelnök hozzátette, szerinte van „egy zűrös ukrajnai pénzügyi csomag”.
„Ugyanis a bizottság adna hozzávetőleg 50 milliárd eurót Ukrajnának, holott azt sem lehet tudni, hogy az eddig Ukrajnának odaadott mintegy 70 milliárd euró mire ment el, és miért nem volt elég” - értetlenkedett az Oroszország miatt háborúban álló ország támogatása kapcsán.
Emellett a Bizottság most még 18 vagy 19 milliárd eurós hozzájárulást kér a felújítási alap megnövekedett kamatterhéhez is, úgy, hogy ebből az alapból a magyarok és a lengyelek egy fillért sem kaptak
- tette hozzá a jogállamisági eljárásról hallgató Orbán Viktor, aki jelezte: van továbbá egy nagyobb összeg, amit a migránsok Európába érkezésének elősegítése érdekében különít el a bizottság, és kérnek maguknak néhány milliárd eurót, hogy megemeljék a fizetésüket, miközben azt követelik Magyarországtól, hogy törölje el a rezsicsökkentést - vélte.
„Tehát a magyar emberek otthon fizessenek többet a rezsiért, küldjünk ide több pénzt, amiből nekik lesz plusz fizetésük. Tehát úgy, ahogy van az egész, az oly mértékig abszurd, hogy nyilván nem csak egy magyarnak, de majdnem minden európai uniós tagállam vezetőjének kinyílik a bicska a zsebében” - fogalmazott, kifelejtve az oroszokkal kötött gázszerződéseket a mondandójából.
Orbán úgy látja, szinte semmi esély nincs arra, hogy az uniós tagállamok vezetői elfogadják az Európai Bizottság költségvetés-módosításra tett javaslatait.
Szavai szerint teljesen nevetségesnek, abszurdnak, lehetetlennek tartják azt a kérést, hogy adjanak oda egy hitelhez kamatnövekmény céljából plusz pénzt.
Ennek kapcsán a kormányfő jelezte, a kormány nem adta föl, és egymás után hozza azokat a döntéseket, amelyek szerinte húzzák lefelé az inflációt.
Vállaltuk, hogy az év végéig egy számjegyű lesz az infláció. Most már érzékelhető, hogy azok az intézkedések, amelyeket meghoztak, lefelé húzzák az inflációt, és jó esély van arra, hogy az év közepén, második felének elején, július-augusztusban megtörténik az, hogy a bérek növekedése magasabb lesz, mint az árak növekedése
- vélekedett az infláció alakulásáról Orbán Viktor.
A Magyarországra vendégmunkások ezreit befogadó miniszterelnök kitért az EU tervezett bevándorláspolitikájára is. Orbán Viktor elutasítva a tervezetet, úgy fogalmazott, hogy az Európai Unió „migránsgettók” létrehozására akarja kötelezni Magyarországot, arra, hogy évente akár több tízezer migránst fogadjon be. A kormányfő szerint „puccsszerűen” erőltették át a migrációs kvótarendszerről szóló döntést az unió belügyminisztereinek tanácsán.
A döntés mögött a „Soros-hálózat” állhat, amelynek élén „őrségváltás történt”, az új generáció pedig politikailag aktívabb
- hangoztatta a bevált mantrát a miniszterelnök, utalva arra, hogy Soros György átadta az irányítást a fiának.
Ismét szólt az orosz-ukrán háborúról és megismételte, hogy tűzszünet kell, majd béketárgyalás, de azt nem vázolta fel, hogyan.
Az Európai Unión belül két iskola létezik az ukrajnai háború megítélésében: a „nagyok” azt mondják, tovább kell menni az eddigi úton, működik az az elgondolás, hogy le lehet győzni ukrán katonákkal és nyugati pénzzel, eszközökkel az oroszokat. Egyedül képviseltem ezzel szemben ellenvéleményt. Eltelt másfél év, ezt csináltuk, amit csináltunk; eredmény zéró, sőt negatív, tehát Oroszországot nem győztük le, az orosz politikai vezetés a helyén van, az orosz gazdaság, köszöni szépen, jól van, ehhez képest mi szenvedünk a magas inflációtól, nincs már pénzünk arra, hogy az ukránokat támogassuk, nyilvánvaló, hogy az ellentámadás, amit az ukránok megindítottak, nehézkes, vagy kérdéses, hogy egyáltalán fűzhetünk-e hozzá bármilyen reményt
- értékelt a kormányfő az MTI szerint.
Címlapkép: Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a Kossuth Rádiónak az MTVA brüsszeli képviseleti irodájában az Európai Unió tagországai állam- és kormányfőinek kétnapos tanácskozása idején 2023. június 30-án. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán