Putyin ismét Törökország felé fordul

Aláírták a Török Áramlat vezetéket.

A projekt munkálatait Moszkva azután állította le, hogy a török légierő tavaly november 24-én lelőtt egy orosz vadászbombázót a szíriai határnál. A tárgyalások idén nyáron újraindultak azután, hogy Recep Tayyip Erdogan török államfő bocsánatot kért az incidens miatt, augusztusban pedig Vlagyimir Putyin orosz elnök és a török államfő megállapodott a projekt újjáélesztéséről.

Újra drága barátok Putyin és Erdogan

A kereskedelmi és a gazdasági kapcsolatok helyreállítását és a terror elleni intézkedések összehangolását nevezte meg a kétoldalú csúcstalálkozó témájának Vlagyimir Putyin orosz elnök, amikor kedden Szentpéterváron fogadta török hivatali partnerét, Recep Tayyip Erdogant. Megegyezés született egy Törökországba tervezett atomerőműről, és a Török Áramlat megépítéséről.

Putyin bejelentette: az orosz kormány hétfőn határozott arról, hogy eltörli egyes török mezőgazdasági termékek, köztük a citrusfélék, valamint további friss gyümölcsök és zöldségek behozatalának korlátozását. Megjegyezte: ez a döntés kölcsönösen előnyös, mivel az orosz mezőgazdasági szektornak nem állnak rendelkezésére az érintett termékek.

Az orosz elnök a Török Áramlatra vonatkozóan hangsúlyozta, hogy Ankara kedvezményes áron jut majd a földgázhoz.

A Török Áramlat az orosz gázt Ukrajna elkerülésével Oroszországból 660 kilométer hosszan Törökországba, majd onnan további európai országokba (ezen belül Magyarországra) szállítaná. A vezeték tervezett összteljesítménye évi 63 milliárd köbméter, az eredeti - orosz-török konfliktus előtti - tervek szerint már 2020-ra 47 milliárd köbméter földgázt szállítana Európába Görögországon keresztül, 16 milliárd köbmétert pedig közvetlenül Törökországnak.