A szóban forgó amerikai védelmi beszállítók a Raytheon és a Boeing, amelyek nem voltak hajlandó nyilatkozni az ügyben. Az ügylet része annak a 110 milliárd dolláros előzetes fegyvereladási megállapodásnak, amelyet Donald Trump amerikai elnök májusi szaúd-arábiai látogatásakor hoztak nyilvánosságra.
Az amerikai kongresszusban, amelynek jóvá kell hagynia minden fegyvereladást, egyre több vita volt az utóbbi időben arról, hogy az Egyesült Államok adjon-e el fegyvereket a regionális hatalom arab királyságnak és szövetségeseinek az Öböl Menti Együttműködési Tanácsban.
A washingtoni külügyminisztérium egy tisztségviselője közölte: mindaddig nem erősítik meg az eladást, amíg hivatalosan nem értesítik róla a kongresszust.
Szaúd-Arábia 2015 márciusa óta avatkozik be a jemeni konfliktusba, amely a nemzetközileg elismert jemeni kormány és a húszik között zajlik. Rijádot számtalanszor bírálták azért, hogy
jemeni bombázásainak rengeteg civil áldozata van,
a koalíció jelenléte pedig csak rontott a jemeniek életkörülményein.
A szaúdi flotta ráadásul blokád alatt tartja a jemeni kikötőket, így az országba alig érkezhet élelmiszer, vagy gyógyszer. Mark Lowcock, az ENSZ humanitárius ügyek összehangolásáért felelős irodájának a vezetője két héttel ezelőtt arról beszélt: Jemenben soha nem látott méretű éhínség van kialakulóban, amelynek
akár hétmillió ember is áldozatául eshet.