A keddi napirend előtti felszólalások során szóba került a klímaválság is, igaz, némileg eltérő szempontok szerint.
A jobbikos Nunkovics Tibor a múltheti klímasztrájkra hívta fel a figyelmet, amelyet iskolás fiatalok szerveztek, mégis több ezren vettek rajta részt, és a résztvevők jobban átérezték a felelősségüket, mint a kormánypárti politikusok Ugyanakkor hangsúlyozta, a demonstráció nem a Fidesz ellen szólt, hanem egy ügy mellett állt ki.
A képviselő szerint ugyan kis ország vagyunk, de a felelősségünk megvan a klímaváltozás hatásainak enyhítésében - ehhez pedig reálisan megvalósítható célokra van szükség. A Jobbik olyan klímapolitikáért fog küzdeni, amely például megakadályozná a Mátrai Erőmű működését - tette hozzá.
Szerinte a felelősség is kétirányú: tennie kell az állampolgároknak, de példát kell mutatnia a nagypolitikának is, de hiába dolgoznak együtt ellenzéki pártok szakértőkkel, ha a javaslatokat lesöpri a parlamentben a kormányoldal.
Felrótta a szelektív hulladékkezelés és megújuló energiaforrások hiányát, majd az utóbbi kapcsán
Schanda Tamás államtitkár szerint is közös feladat a klímaváltozás elleni küzdelem, de a kormány nem bürokráciát akar építeni (ez a válasz arra, hogy a Jobbik szerint szükség van szakmai/tudományos háttérintézményekre - a szerk), hanem például 21-ről 27 százalékra növeli az erdeink területét, valamint úgy növelte a GDP-t több mint 4 százalékkal, hogy közben 0,6 százalékkal csökkentette a károsanyag-kibocsátást (továbbra is él az az ígéret, hogy 2030-ra a hazai villamosáram-termelés 90 százaléka karbonsemleges lesz).
A bombát azonban Latorcai János (KDNP) dobta le - közvetlenül a fenti mondatok után(!) -, aki a korszellemnek megfelelően arról beszélt, hogy a megújuló energiaforrások nem elegendőek, ezért szükség van például arra, hogy a legújabb technológiát felhasználva az óceánok mélyéről is kibányásszák a fosszilis forrásokat, majd reményét fejezte ki,
Schanda Tamásnak kellett ismételten válaszolnia, aki valamiért egyáltalán nem azt mondta, hogy
"kedves képviselőtársam, nem, nem lesz jövője a széniparnak, hiszen az előbb pont erről beszéltem percekig",
hanem arról tájékoztatott, hogy mekkora bevételek származtak az utóbbi időszakban a bányakoncessziókból, majd elismerte, nagy szükség van a bányásztársadalom által képviselt értékekre.
Ellenzéki siker
Egyébként nem sokkal később az Országgyűlés napirendre vette Schmuck Erzsébet (LMP)
határozati javaslatát, így hamarosan tárgyalhat az ellenzéki beadványról a Tisztelt Ház.
Az LMP közleményében ezzel kapcsolatban örömét fejezte ki, hogy az Országgyűlés végre érdemben tárgyalhat a klímaválság kezeléséhez szükséges sürgető lépésekről, kezdődhet a vita korunk legnagyobb kihívásáról.
"Ez az ügy pártpolitikán felül áll, a jövőnkről szól, így az ellenzéki pártok üdvözlik, hogy eggyel előrébb léphettünk"
- fogalmaztak.