Megjelent a Parlament honlapján a kulturális életet napok óta lázban tartó törvénytervezet. A salátatörvény mégsem egyéni képviselői indítványként, hanem kormány-előterjesztésként kerül a Ház elé, és mivel kivételes eljárást is kértek rá,
Módosul(hat) a társasági adóról szóló törvény is: ezentúl a műemléki beruházásoknál (pl. a Tiborcz-féle kastélyfelújításoknál) a beruházáshoz kapcsolódó ráfordításokat (szállítás, vámkezelés, közvetítés, alapozás, üzembe helyezés, továbbá mindaz a tevékenység, amely a tárgyi eszköz beszerzéséhez hozzákapcsolható, ideértve a tervezést, az előkészítést, a lebonyolítást, a hitel-igénybevételt, a biztosítást is) már a beruházás befejezése előtt is el lehet számolni költségként, nem szükséges megvárni a renoválás befejezését.
A színházvezetők kinevezésének módosításáról szóló botrányos rész egy mondatot tartalmaz:
A színház közös működtetésére irányuló megállapodásban a miniszter és az önkormányzat meghatározza – ideértve a vezetői kinevezés módját is – az intézmény közös működtetésének és működésének részletes szabályait.
Ugyanis az az önkormányzati színház, aki állami forrásra is igényt tart, közös működtetésre irányuló kérelmet terjeszthet elő a kormányhoz.
A Nemzeti Kulturális Alap szerepe még inkább csökken, viszont létrejön a Nemzeti Kulturális Tanács. Ennek elnökét a kormány fogja kinevezni, tagjai pedig a kultúrstratégiai intézmények vezetői, valamint a Magyar Művészeti Akadémia elnöke lesz. A kultúrstratégiai intézményeket pedig taxatíve felsorolja a tervezet:
- a Nemzeti Színház,
- az Operaház,
- az Operettszínház,
- a Nemzeti Artista- Előadó- és Cirkuszművészeti Központ Nonprofit Kft.,
- a Művészetek Palotája,
- a Honvéd Együttes,
- a Petőfi Irodalmi Múzeum,
- a Magyar Nemzeti Múzeum,
- a Szépművészeti Múzeum,
- az Országos Széchényi Könyvtár,
- a Magyar Nemzeti Levéltár,
- a Magyarságkutató Intézet,
- a Hagyományok Háza,
- a Néprajzi Múzeum,
- a Szabadtéri Néprajzi Múzeum,
- az NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. és
- a Nemzeti Filmintézet Közhasznú Nonprofit Zrt.
A törvényjavaslat kiszivárgása óriási felháborodást okozott elsősorban a független színházak, illetve az ellenzéki vezetésű önkormányzatok színházai körében. A színházigazgatót ugyanis a fenntartó (önkormányzat esetében a közgyűlés) nevezi ki, a tervezet szerint azonban ennek a választópolgárok által közvetlenül választott plénumnak a hatáskörét egy közvetetten választott, kinevezett testület csorbítaná, ami
A tervezet ellen a bűnbaknak kikiáltott Katona József Színház szervezett tüntetést hétfő este hat órára, eddig
jelezték részvételi szándékukat. Az A Hang oldalon megjelent petíciót pedig már
írták alá.
Az előzményekről itt írtunk:
Pénzzel fogja zsarolni az ellenzéki városok „zaklatószínházait" Orbán minisztere?
A Borkai-féle orgiapárt frakcióvezetője szerint a „Gothár-féle zaklatószínházak" követelik a pénzt, amit egyébként még Orbán Viktor ígért meg a kormány-Budapest megállapodás keretében. A szakmai szervezetek tiltakoznak, a Fidesz látatlanban bólogat, a bűnbaknak kikiáltott Katona József Színház pedig hétfő estére tüntetést szervez.