A vártnál lassabban csökken a hazai infláció. Augusztusban 16,4 százalékkal nőttek még mindig a fogyasztói árak az előző év azonos hónapjához képest. A júliusi 17,6 százalék alapján az elemzők valamivel kedvezőbb adatot vártak a nyár utolsó hónapjára.
Legjobban az élelmiszerek drágulatak, de a háztartási energia is többe kerül.
A KSH tájékoztatása szerint az élelmiszerek ára 19,5 százalékkal emelkedett, ezen belül leginkább a cukoré (67,9%), a péksüteményeké (20,1%), a párizsi és kolbászé (19,7%). A háztartási energia 34,7%-kal drágult, ezen belül a vezetékes gáz 47,1, az elektromos energia 25,3, a palackos gáz 25,2 százalékkal.
Az üzemanyagdrágulás is a jelentős inflációfelhajtó tényezők között van.
A járműüzemanyagok ára 31,1 százalékkal emelkedett – írja a KSH. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 12,7, ezen belül a szeszes italoké 16,4 százalékkal nőtt. Azt elismerte, hogy októberre nem fog egyszámjegyűre csökkenni az infláció.
A kormány elismerte, hogy októberre nem sikerül kétszámjegyűre csökkenteni az inflációt
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter szerint jelentős mérföldkő, hogy az élelmiszerinfláció augusztusban 20 százalék alá, 19,5 százalékra süllyedt, azaz a kormány intézkedései a szankciós élelmiszerinflációt a decemberi 44,8 százalékos csúcsához képest már kevesebb mint a felére vágták vissza.
A fideszes miniszter úgy fogalmazott, hogy "a kormány intézkedéseinek köszönhetően ezzel már hét hónapja tart az árak trendszerű csökkenése". Erről a boltosoknak és a vásárlóknak is szólhatott volna.
A Klubrádiónak nyilatkozó elemző úgy számol, hogy legkorábban novemberben lehet egyszámjegyű az áremelkedés mértéke.
(Címlapkép: Szomor Balázs/Alfahír)