Vona Gábor szombati sajtótájékoztatóján emlékeztetett, hogy pártja rendszeresen megnevezi a magyar társadalmat sújtó legnagyobb problémát, az elvándorlás.
Ennek egyik okára, az alacsony bérekre már felhívták a figyelmet és egy európai polgári kezdeményezést is indítottak a bérek mielőbbi felzárkóztatására, azonban a társadalom eladósodottsága, köztük főként a devizahitelek okozta egyéni válságok is arra ösztönzik az embereket, hogy külföldre vándoroljanak annak érdekében, hogy otthonhoz jussanak.
"Ha azt mondom, hogy az elvándorlás a legdrámaibb folyamata a magyar társadalom elmúlt tíz évének, akkor mondhatom azt, hogy a legtragikusabb problémája volt a devizaválság."
Az családok életét olyan mértékben keserítette meg, az adósokat olyan kilátástalan helyzetbe sodorta, hogy a csapdából sokan nem tudtak menekülni és egyetlen kiútnak azt látták, hogy önkezükkel vessenek véget életüknek.
Vona Gábor szerint jelen pillanatban nem a felelősök keresése, hanem a kialakult helyzet megoldása a legfontosabb a hitelesek számára, de nem lehet figyelmen kívül hagyni a fideszes és szocialista kormányzatok tétlenségét, a bankok, és köztük a Magyar Nemzeti Bank felelősségét, akik még hasznot is húztak ebből a tragédiából.
És el kell felejteni azt a téves, politikai cinizmusnak nevezhető álláspontot, miszerint a hitelfelvevők okolhatók saját helyzetük miatt.
A pártelnök úgy véli, a devizás adósok nem hibásak, hiszen a kormányzat és a bankok közösen terelték őket ezen hitelek felé, más lehetőségük nem is igazán volt.
Ugyan vannak néhányan, akik valóban maguk miatt kerültek ebbe a helyzetbe, de ez az adósok körének olyan mikrorésze, amiből nem lehet ítéletet mondani az összes hitelfelvevő felett.
„Sztálin, IMF, vagy Orbán, az mindegy" - a magyar embert belökték a gödörbe, de mikor húzzák már ki?
A magas fizetés jelentette biztos kényelemből való totális kiszakadás; a távlati terveket jelentő hazai vállalkozás teljes feladása; a felismert felelősség és félrevezetettség döbbenete, vagy éppen a kétségbeesés szülte kapálózás - más és más módokon élik meg a devizahiteles válságba kerülő emberek azt, ami 2008 óta történt.
Az elmúlt évek fideszes megoldási kísérleteinek legnagyobb hibája éppen az volt, hogy a devizások nyakába tette a felelősséget. A Jobbik elnöke sajnálattal konstatálta, hogy pártja álláspontja 2009 óta ugyanaz, mivel a kormányzatok azóta sem tudtak a problémára érdemben válaszolni.
Vona Gábor röviden végigvette a valódi segítséget nem nyújtó intézkedéseket. A végtörlesztést, ami nagyon keveseknek és csak a tehetősebbeknek nyújtott segítséget. Az árfolyamgátat, ami csupán a baj elodázására volt alkalmas. A Nemzeti Eszközkezelőt és a családi csődvédelmet, amik ugyancsak a bajba jutottak kis részének adtak lehetőséget a levegőhöz jutáshoz.
A forintosításnak pedig egyetlen nyertese van, a válság kialakulásának egyik felelőse, a Magyar Nemzeti Bank.
A válság, ami kiszárította a magyar gazdaságot
A devizahitel-károsultak kálváriája lassan egy évtizede tart, rengeteg áldozatot követelve, szociális katasztrófahelyzetet okozva. A széthulló családok, a kilakoltatások, a végrehajtások okozta helyzet, ezen családok fogyasztói körből való kiesése mára már nemzetgazdasági szinten is érzékelhető.
A Jobbik javaslata szerint újra kellene számolni a hitelesek s a bankok közötti pénzmozgást, és az egyetlen igazságos rendezést a felvételkori árfolyamon történő forintosítás jelentené.
"Ez lehet, oda vezetne, hogy már nem is a hitelfelvevő tartozik a banknak, hanem a bank a hitelfelvevőknek."
A pártelnök szerint ezzel a megoldással elérhetnék, hogy a társadalom és a bankok közötti bizalom ismét helyreálljon, és a forinthitelek felvételének beindulása felpörgetné a gazdaságot.
Hangsúlyozta, hogy
"ez nem segély és nem is a bankok ellen irányuló merénylet, hanem az egyetlen igazságos megoldás."
Vona Gábor
Vona '18 - 13. vállalás Új devizahiteles elszámolás #Jobbik2018 #vona18
Ötletük pedig se nem unortodox, se nem hungarikum, hiszen a szomszédos Romániában is ezt a rendezési módot választották.
Magyarországon véget kell vetni az emberek kizsákmányolásának és a kilakoltatásoknak, amik vagy a hitel nem fizetése, vagy a magas hitelek miatt a közüzemi tartozások felgyülemlése miatt növekednek.
Vona Gábor szerint nem csupán arra van szükség, hogy az új elszámolás megtörténjen, hanem hogy megakadályozzák, hogy a továbbiakban ilyen katasztrófa előfordulhasson. Ehhez átgondolt, hosszútávú kormányzati gondolkodás szükséges. A Jobbik a megoldást három pont megvalósulásában látja, amik kormányprogramjukban is szerepelnek.
- Elsősorban abban, hogy a bérek meginduljanak a felzárkózás irányába. Ennek mielőbbi és biztos megalapozásaként jött létre a béruniós kezdeményezés, ami mára egy pártok feletti kezdeményezés lett, támogatói, aláírói mutatják, hogy társadalmi igény van a bérfelzárkóztatásra. Abban az esetben, ha az embereknek tisztességes bér jár, kevésbé kerülhetnek adósságspirálba.
- Másodszor az egyébként is újragondolandó közoktatásban nagyobb hangsúlyt kellene helyezni a fiatalok vállalkozási ismereteire. Hiszen "azzal tisztában vannak, hogy egy mocsári zsurló hogyan szaporodik,de nem tudják, hogy egy vállalkozást hogyan kell elindítani".
- Végül egy olyan otthonteremtési program létrehozása, ami abban segít a fiataloknak, hogy a lakáshoz jutások ne luxusnak számítson, hanem elérhető cél legyen.