Zacher Gábor: pusztít a szegregátumokban a drog

Zacher Gábor: pusztít a szegregátumokban a drog

Nagyon nagy lehet a baj, ha erről már a fideszes médiában is kénytelenek beszélni.

A toxikológus a kormánypárti lapnak nyilatkozva festett ijesztő képet a hazai droghelyzetről. Kiemelte:

2014–2015-ben több mint 120 új szer került piacra, mostanában pedig évente körülbelül negyven szer jelenik meg.

"Gyakorlatilag teljesen véletlenül tudjuk meg, hogy megjelent egy új szer. Általában rendőrségi lefoglaláskor vagy rutinellenőrzésnél találnak a rendőrök egy simítózáras zacskót, amiben valamilyen por, tabletta vagy növényi törmelék van"– tette hozzá a szakember. Három évnek kell eltelnie, hogy kiderüljön, mit tud egy szer valójában, mennyire terjedt el és mennyit használnak belőle.

Vagyis a toxikológus szerint nagyjából három év lemaradásban vannak az egészségügyi szakemberek.

A törvény egy keretrendszert biztosít számunkra, ami kimondja, hogy milyen szereket nem lehet használni. Fontos megjegyezni, hogy a magyar kábítószerrel kapcsolatos törvények az Európai Unióban az egyik legszigorúbbak.

Ennek ellenére Magyarországon évente körülbelül negyvenmillió droghasználat történik.

A rendőrségi ügyek száma pedig körülbelül nyolcezer – jegyezte meg a toxikológus. Szerinte a büntető törvénykönyvnek vagy szigorításának nincs jelentős visszatartó ereje, mivel nagyon kicsi az esélye, hogy valakit droghasználatért elkap a rendőrség, hacsak fel nem hívja magára a figyelmet. Ugyanakkor elterjedt politika az úgynevezett kínálatcsökkentés, vagyis hogy a hatóságok lefoglalják az illegális szereket – hívta fel a figyelmet.

A Magyarországra kerülő kábítószer 5-6 százalékát foglalják le, ami még a jéghegy csúcsát sem éri el.

Lehet ugyan beszélni a rendőrség és titkosszolgálatok tevékenységének erősítéséről, de ezzel is csak 15 százalékos lefoglalási rátát tudnánk elérni, ami nem idéz elő olyan mértékű áremelkedést, amellyel már el lehet tántorítani a fogyasztókat a vásárlástól - mutat rá Zacher.

A toxikológus szerint a legnagyobb drogproblémákat a szegregátumokban és a szegénységben élők között lehet megfigyelni.

"Ezt úgy hívjuk, hogy szegénységi droghasználat. Gondoljon bele, Magyarországon a társadalmi olló egyre inkább nyílik, mindeközben pedig nem kevés olcsó szer jelent meg a piacon. Itt vannak például a szintetikus marihuánaszármazékok, egy biofüves cigit már 200-300 forintért lehet kapni, ezt az összeget pedig pillanatok alatt bárhol össze lehet tarhálni" – emelte ki a toxikológus.

Lassan kénytelenek beismerni

A kábítószerek járványszerű terjedéséről és ennek súlyos közbiztonsági, társadalmi következményeiről a kormány és a kormánypárti média általában hallgat. A baj azonban a jelek szerint már olyan nagy, hogy a teljes szőnyeg alá söprés már nem működik.

Az Indexen októberben írt cikket a drogok terjedésének csúcsra járásáról a vállaltan kormánypárti romaügyi szakértő, Forgács István.

A Heves vármegyei Mezőtárkány Fidesz-KDNP színekben megválasztott polgármestere, Tóthné Szabó Anita pedig arról beszélt, hogy

Szembe kell nézni a dizájner drogok mérhetetlen terjedésével és az ehhez kapcsolódó súlyos közbiztonsági problémákkal.