Kovács Zoltán kormányszóvivő még február közepén jelentette be, hogy változtatások lesznek az iskolai buszkirándulások szabályozásban.
A kormány internetes konzultációt indított, amelyben többek között az éjszakai buszutak engedélyezhetőségéről, a buszokkal szemben támasztott műszaki követelményekről és a sofőrök egészségügyi alkalmasságáról lehetett véleményt nyilvánítani. Ezzel egy időben a Klebelsberg Központ (Klik) levélben kérte az iskolákat, a kirándulásokat úgy szervezzék, hogy a buszsofőrök 23 és 4 óra között mindenképpen egy szálláshelyen tartsanak pihenőt.
Azonban konzultáció ide, konzultáció oda, a kormányhonlapon megjelent, külföldi utazásokat érintő egyik első törvénymódosításban
nyoma sincs a biztonságot növelő intézkedéseknek.
A javaslatcsomag nyílt célja viszont, hogy csökkentse az iskolák, illetve a Klik kártérítési felelősségét.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) által készített módosítás a köznevelési intézmények objektív kártérítési felelősségét azokra a káreseményekre korlátozza, amelyek elhárítására az intézménynek módja és lehetősége van.
A köznevelési törvény a következő kitétellel egészülne ki:
"a tanulmányi és a külföldi iskolai kirándulások esetén a köznevelési intézmény a tanulónak okozott kárért a kártérítési felelősség általános szabályai szerint felel".
Tehát az iskolákra csak az általános kártérítési szabályok vonatkoznának, és a külföldi iskolai kirándulás, illetve több napos iskolai kirándulás előtt olyan felelősségbiztosítást kell kötnie a szülőnek, az iskolának vagy a szervezőnek, amelynek a kedvezményezettje az adott diák.
Így a veronaihoz hasonló balesetek kapcsán az oktatási intézményeket kevésbé lehetne perelni, mint eddig.
Az érthetetlen kivétel
A javaslat viszont kivételt tenne a kötelező határon túli kirándulásokkal, ezekre ugyanis nem vonatkozna a biztosítási kötelezettség.
Az Emmi javaslata következőképpen szabályozná ezeket: a szomszédos országokban élő magyarokról szóló 2001-es törvény hatálya alá tartozó államok – tehát Románia, Horvátország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna – területére irányuló kirándulások kivételt képeznének.
Egy burgenlandi kirándulás tehát külföldi útnak minősülne, míg mondjuk egy szlovéniai kiruccanás már nem esne ebbe a kategóriába.
Az Emmi továbbá azt javasolja, kötelezően vegyék nyilvántartásba, hogy egy-egy diák járt-e valamelyik évfolyamán az elszakított magyarlakta területeken.
Azt pontosan nem tudni, hogy mi indokolná az utóbbi intézkedést, bár gyaníthatóan adminisztrációs okai vannak.