Több mint egy millióan tüntettek hétfőn Groznijban a mianmari rohingják üldöztetése ellen, a "muszlimok elleni népirtásnak" minősítve az ottani eseményeket - közölte belügyi forrásokra hivatkozva a RIA Novosztyi orosz hírügynökség. A spontánnak látszó demonstrációt
minden bizonnyal Kadirovék szervezték, hogy ezzel is nyomatékot adjanak különvéleményüknek a mianmari, muszlim vallású rohingyák ügyében.
A grozniji megmozdulás részvevői arra szólították fel Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy vesse latba befolyását a mianmari erőszak leállítása érdekében.
A Kremlt azonban nem igazán érdekli az alig egymilliós kisebbség sorsa. A rohingyák évtizedek óta jogfosztott állapotban élnek a délkelet-ázsiai országban, kitéve a buddhista többség gyűlöletének és meg-megújuló erőszakhullámának. Közel százezren már elmenekültek a környező államokba, ám akadnak olyanok is, akik a fegyveres ellenállást választják. Például az Arakáni Rohingja Üdvhadsereg (ARSA), akik a múlt héten összehangolt támadást indítottak több rendőrőrs és egy katonai támaszpont ellen. Válaszul a mianmari hadsereg "tisztogatási műveletbe" kezdett. A harcokban több mint négyszáz ember - zömében rohingja gerilla - vesztette életét.
Az orosz külügyminisztérium a múlt héten
egyértelműen a mianmari kormány mellett foglalt állást, és elítélte a arohongya lázadók akcióit.
Emögött elsősorban az áll, hogy Moszkva - saját jól felfogott érdekében - az ehhez hasonló konfliktusokban általában abból az elvből indul ki, hogy az emberi és kisebbségi jogok mindig az adott ország belügyeit képezik. (Ez alól természetesen a határon túli - elősorban Ukrajnában és a Baltikumban élő - oroszok ügye jelent kivételt.)
A kérdés a magát elkötelezett muszlimnak beállítani igyekvő Kadirov eddig rendíthetetlennek tűnő Putyin-hűségét komolyan próbára teheti. A csecsen vezető azt követeli az orosz kormánytól, hogy egyértelműen álljon ki a rohingyák védelmében.
"Ha Oroszország támogatni fogja ezeket a sátánokat (a mianmari kormányhadsereget), akik ma bűncselekményeket követnek el, akkor ellene vagyok Oroszország álláspontjának, mert saját megítéléssel, saját állásponttal rendelkezem."
- hangoztatta a tüntetőknek küldött videóüzenetében Kadirov.
Frissítés: Kadirov máris becsicskult
Egy napig se tartott minden csecsenek vezérének duzzogása Putyinnal szemben. Kijelentését követően, a nap folyamán később Kadirov a Telegram üzenetközvetítőn működő csatornáján hűségnyilatkozatot tett Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett.
"Nem egyszer kijelentettem, hogy elnökünk hűséges gyalogos katonája vagyok, kész vagyok végrehajtani a főparancsnok bármilyen nehéz parancsát és az életemet adni érte"
- írta.
Kadirov köszönetet mondott Putyinnak azért, hogy elítélte a mianmari erőszakot, és felszólította a yangoni vezetést, hogy legyen urrá a helyzeten.
Az orosz vezető a kínai Hsziameneben beszélt erről, amikor a BRICS-országok csúcstalálkozójának apropójából találkozott Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnökkel.