Elhunyt John McCain, amerikai szenátor

Agydaganat vitte el az ikonikus konzervatív politikust.

"III. John Sidney McCain szenátor 2018. augusztus 25-én hunyt el délután 16 óra 28 perckor. A szenátorral volt halálakor felesége, Cindy és családjuk. Hatvan éven keresztül, haláláig hűségesen szolgálta az Amerikai Egyesült Államokat" - áll a közleményben.

"A szívem megtört. Annyira szerencsés vagyok, hogy átélhettem azt a kalandot, hogy szerethettem ezt a lenyűgöző férfit 38 éven át"

- írta Cindy McCain a Twitteren, hozzátéve, hogy "úgy halt meg, ahogy élt, a saját feltételei szerint, a szerettei körében, azon a helyen, amelyet a leginkább szeretett."

Donald Trump amerikai elnök szintén a Twitteren reagált John McCain halálhírére. "Mély együttérzésem és tiszteletem John McCain szenátor családjának" - írta az elnök.

"Egy olyan embert veszítettünk el, aki rendíthetetlenül képviselte országunk legjobb eszméit" - mondta James Mattis védelmi tárcavezető.

Barack Obama és George W. Bush volt elnökök mellett több vezető amerikai politikus is kifejezte részvétét. Obama szerint egykori riválisával osztották azt a nézőpontot, hogy az Egyesült Államok "olyan hely, ahol minden lehetséges - az állampolgárság pedig a mi hazafias kötelezettségünk, hogy ez mindörökké így is maradjon". "Kevesek estek át olyan próbatételeken, mint John egykor, vagy kellett olyan bátorságot mutatniuk, mint neki. De mindannyian törekedhetünk arra a bátorságra, hogy a közös jót helyezzük saját érdekeink fölé" - tette hozzá Obama.

A vietnami háború veteránját, aki 2008-ban alulmaradt Barack Obamával szemben az amerikai elnökválasztáson, egy éve kezelték az agydaganat gyógyíthatatlan és agresszív formájával, glioblasztómával.

McCain családjának pénteki közlése szerint orvosai a szenátor kérésére abbahagyták a kezelést. John McCain nem mondott le szenátori megbízatásáról, de tavaly december óta már nem vett részt a törvényhozási munkában, napjait arizonai otthonában és kórházban töltötte. 2018 májusában The Restless Wave címmel memoárt jelentetett meg. 

A katonacsaládban született McCain először vadászpilóta volt, majd a vietnami háborúban megsebesült és hadifogságba esett. Öt év múltán, a háború végén szabadult ki, és a hadifogság - elemzők szerint - meghatározta későbbi politikusi karrierjét. Évtizedeken át képviselte Arizona államot a kongresszusban, először 1983-tól a képviselőházban, 1987-től pedig a szenátusban.

John McCain utolsó éveiben Donald Trump amerikai elnök befolyásos bírálójának számított. A többi között pellengérre állította a szintén republikánus párti Trumpot a júliusban Helsinkiben Vlagyimir Putyinnal közös sajtótájékoztatója miatt, amelyet az emberemlékezet egyik legszégyenletesebb fellépésének nevezett egy amerikai elnök részéről. Úgy fogalmazott, hogy Trump "nem csak képtelen volt, de nem is akart szembe szállni Putyinnal".

McCain családjához közeli források szerint az amerikai elnököt nem hívják meg a temetésre.

Már nem kezelik John McCain-t, napjai lehetnek hátra

John McCain szenátor ellenvéleményt fogalmazott meg annak kapcsán, hogy Gina Haspelt nevezték ki a CIA élére. Erre Kelly Sadler, Trump kommunikációs stábjának tagja így reagált:„nem fontos a rákbeteg John McCain véleménye, mert úgyis meg fog halni."A Fehér Ház egyik illetékese próbálta oldani a helyzetet azzal, hogy ez csak egy rosszul sikerült vicc.John McCain felesége, Cindy üzent Kelly Sadlernek:„emlékeztetni szeretném önt arra, hogy a férjemnek családja, hét gyermeke és öt unokája van."