Azonnal kirúgták a Suzuki-gyárból a munkást, aki szakszervezetet akart létrehozni

Felháborodtak a munkások, még többen fognak belépni.

Az esztergomi Suzuki-gyárban eddig egyáltalán nem működött szakszervezet, ám az utóbbi hónapokban egyre nagyobb igény mutatkozott erre a munkavállalók körében. Látható volt az elszántság a győri Audi esetében is, ahol végül jelentősebb béremelést sikerült kiharcolniuk hatnapos leállás után az alulfizetett dolgozóknak.

A Mérce azt írja, hogy nemrég a Vasas Szakszervezeti Szövetség alapszervezetét szerették volna létrehozni az esztergomi gyárban, de még mielőtt ezt hivatalosan is bejelenthették volna a gyár vezetősége felé, azok behívták, és

azonnali hatállyal elbocsátották a dolgozót, aki az alapszervezetet vezette volna.

Természetesen a cég arra hivatkozott, hogy az illető munkájával nem voltak megelégedve, noha ezt némileg árnyalja a Vasas információja, miszerint az illető 14 éve dolgozott ott, panaszt soha nem kapott a munkájára, ráadásul egy nagyobb gyártási területért felelt.

A szakszervezetisek érthető módon arra a következtetésre jutottak, hogy a szakszervezet megalapítása miatt rúgták ki a munkást, pedig ilyet nem tehetnek. A menedzsment előre tudhatott az alakulásról, mert erről a titkári posztért induló munkatársuk előre szólt.

A lapnak László Zoltán, a Vasas alelnöke azt mondta, a dolgozókat nagyon felháborította a cég eljárása, így miután a kirúgott dolgozót biztonsági őrök kísérték ki a kapun, a kezdeti száz fős csatlakozói létszám helyett most folyamatosan jönnek a belépési nyilatkozatok.

"Üzenjük a multiknak: ha Magyarországra jössz, tisztelned kell a magyar szakszervezetiséget!"

"A Jobbik Magyarországért Mozgalom felháborítónak tartja azt, ahogy az esztergomi Suzuki gyár leszámolt egy dolgozójával azért, mert szerette volna megalapítani a Vasas Szakszervezeti Szövetség helyi alapszervezetét. A férfi 14 éve végzett kifogástalan munkát a gyárban, és egy ideje egy nagyobb területért is felelt az üzemben. Kirúgása előtt semmilyen figyelmeztetést vagy megrovást nem kapott a vezetéstől, így egyértelmű az, hogy a szakszervezet megalakulása miatt bocsátották el. Sajnálatos módon ez az eset nem egyedi Esztergomban, hiszen 2006-ban is hasonló módszerekkel rúgtak ki egy alkalmazottat, aki azelőtt szintén helyi szakszervezetet szeretett volna létrehozni. Magyarország kormányának a hozzáállása, illetve jelen esetben a semmittevése is különösen botrányos. Miközben a magyar gazdaság növekedéséről papolnak, semmit nem tesznek azért, hogy az amúgy is kizsigerelt, minimálbéren tartott dolgozók érdeke érvényesüljön a multikkal szemben. Ezúton szólítjuk fel a Fideszt, hogy a Rabszolgatörvény azonnali eltörlése mellett teremtse meg a szakszervezetiség normális, törvényi hátterét, mely alól egyetlen külföldi érdekeltségbe tartozó gyár sem húzhatja ki magát." - közölte Pintér Tamás, a Jobbik országgyűlési képviselője.

(Fotó: suzuki.hu)