Jöhet a figyelmeztető sztrájk a Paksi Atomerőműben

Akár évi egymillió forinttól is eleshetnek a kiszervezett dolgozók.

A két szakszervezet 2019. február 22-én jelentette be a munkaügyi konfliktust, mert az érintett 42 munkavállalót, akiket az atomerőmű tulajdonában lévő Atomix Kft.-be szerveznek ki, veszteség érné az intézkedés miatt. Rájuk a jövőben a kft. kollektív szerződése vonatkozna, ami bérben nem jelent különbséget, de a pótlékokban és a béren kívüli juttatásokban igen, egy dolgozó keresete így éves szinten akár több mint 1 millió forinttal is csökkenne a szakszervezetek szerint.

Sztrájkolni és tüntetni is készek a Paksi Atomerőmű dolgozói az őrszolgálat kiszervezése miatt

A Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete Paksi Atomerőmű (MÉSZ) és a Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezete (PADOSZ) azt szeretné elérni, hogy "a munkáltató a Fegyveres Biztonsági Őrség tevékenységét ne szervezze ki, illetve a tevékenység kiszervezése esetén méltányos feltételeket biztosítson a munkavállalóknak". Az Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (EVDSZSZ) oldalán megjelent közleményükben az érdekvédők részletesen leírják a kialakult helyzet előzményeit is.

    
A szakszervezetek kedden Budapesten közös demonstrációt tartottak, amelyre reagálva a Paksi Atomerőmű "méltánytalannak és túlzónak" nevezte a szakszervezeti követeléseket a fegyveres őrség kiszervezésével kapcsolatban.
    
A paksi atomerőmű vezetése tavaly júniusban jelentette be a kiszervezés szándékát 2019. március 22-i határidővel, miután az Országos Rendőr-főkapitányság 2017-ben részletesen felülvizsgálta az erőmű védelmével kapcsolatos gyakorlatot, és olyan új követelményeket támasztott, amelyek többek között a fegyveres biztonsági őrség létszámának emelését írták elő.
    
A paksi atomerőműben dolgozó fegyveres biztonsági szolgálat felel az atomerőmű nukleáris védettségéért, ha ezt a feladatát nem tudja ellátni, akkor azt a fegyveres rendvédelmi szervek, jelen esetben a készenléti rendőrség látja el.