Márciusban ismét emelkedett a pénzromlás üteme, a kormány eközben fix kamatozású értékpapírt kíván piacra dobni. Meddig éri meg Nemzeti Kötvénybe fektetni? Hogyan tudunk kiszállni, ha jobb hozamot remélünk?
Június 1-jével Nemzeti Kötvény néven ötéves futamidejű, lépcsős, fix kamatozású állampapírt dob piacra a kormányzat – kizárólag magyar lakossági befektetők számára. A papír bevezetése a kabinet azon szándékába illeszkedik, hogy a lakosságnál levő több mint 3000 milliárd forintnyi likvid pénzeszközt bevonják az államháztartás finanszírozásába. Az új konstrukció a jelenlegihez képest magas hozammal kecsegtet:
Az inflációs kilátások azonban egyre rosszabbak. A múlt hét végén nyilvánosságra hozott KSH-adatok szerint az előző év azonos hónapjához képest a pénzromlás mértéke 3,7 százalék, a maginfláció pedig 3,8 százalék.
Vajon mi történik, ha meglódul az infláció? Érdemes lesz-e akkor is a Nemzeti Kötvénybe fektetni? Szakemberekhez fordultunk, a Bank360 gazdasági portál elemzői pedig készséggel álltak rendelkezésünkre.
Úgy vélik, az új termék csak
Az 5 éves futamidejű papír átlaghozama 4,95 százalék, a jelenlegi kínálatban ezt tekinthetjük a legjobb fix hozamú terméknek. Ugyanakkor kérdéses – írják lapunknak –, hogy az inflációkövető és kamatprémiumot fizető állampapírok hozamai hogyan alakulnak a jövőben. Ha a befektetők körében népszerű Prémium Magyar Állampapírral (PMÁP) akarjuk most összehasonlítani a Nemzeti Kötvényt, addig lesz kedvezőbb, amíg a figyelembe vett inflációs mutató 3,25 százalék alatt marad, azaz egy 4 százalékos inflációnál már 5,7 százalék lenne a PMÁP kamata.
Vannak azonban komoly előnyei az új állampapírnak:
- kamatadómentes (ugyanakkor ez más termékeknél is elérhető, ha tartós befektetési számlára vesszük, bár itt 5 évig nem nyúlhatunk hozzá, ha adómentességet szeretnénk),
- visszaváltási díj nélkül lehet a befektetett összeghez hozzájutni egy egyhetes időszakban,
- a visszaváltási díj is kedvezőbb, a jellemző 99 százalékhoz képest 99,75 százalék az árfolyam, azaz már nagyon rövid tartás után is veszteség nélkül válthatjuk vissza.
Ez azt jelenti – összegzik a szakportál elemzői –, hogy
A Bank360 szerint abból kiindulva, hogy az elkövetkezendő időszakban nem számítanak a fogyasztói árindex jelentős emelkedésére, továbbá a Nemzeti Kötvény igen rugalmas a visszaváltás tekintetében, a már említett 5 éves PMÁP-hoz képest kezdetben jó választás lehet. Amint viszont fordul a kocka, az állampapír vásárlói gyorsan, jelentős veszteségek nélkül átválthatják a kedvezőbb hozamú termékre, bár ekkor elveszítik ezt a rugalmasságot.