Éves meghallgatásának keretében vett részt Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter az Országgyűlés európai ügyek bizottságának keddi ülésén.
„Semmi nem sürget bennünket” - jelentette ki a miniszter ellenzéki képviselők érdeklődésére a 2050-ig szóló klímastratégia kapcsán.
Gulyás Gergely a klímavédelemmel kapcsolatban az MTI szerint arról beszélt, hogy Magyarország azon országok közé tartozik, amelyek a szén-dioxid-kibocsátást az egyik legnagyobb mértékben csökkentették az elmúlt időben, és tartja a 2030-ra vállalt célját.
A független Szél Bernadettnek és a jobbikos Bana Tibornak a felvetésére a miniszter kifejtette:
Vannak közös célok, alapelvek, amelyeket senki nem vitat, a józan ész alapján kell meghatározni a célokat - mondta. Hozzátette: Paks nélkül mindenesetre nem lehetséges még a párizsi klímacélok elérése sem.
A brüsszeli EU-csúcs után újságíróknak Orbán Viktor azt mondta: Magyarországnak - a többi országgal együtt - vannak klímacélvállalásai. 2030-ig ezeket meg tudja valósítani az ország, erre vannak terveik, pénz is van hozzá, hogy „a klímacélok elérése ne eredményezze a lakások rezsiköltségének növelését”.
A 2050-ig tartó klímastratégiáról viszont úgy fogalmazott: a céllal egyetértenek, de amíg nem látják, hol van erre a pénz, addig nem vállalják. Szerinte, ha lesz pénz, ha az unió ehhez nyit forrásokat, és meg lehet valósítani a magyar energiarendszer korszerűsítését úgy, hogy a családoknak nem kell ezért többet fizetniük, akkor tudnak 2050-re vállalásokat tenni. „Nyitottak vagyunk, tárgyalni fogunk” - tette hozzá.
Bana Tibor, az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának jobbikos elnöke az Alfahírnek eljuttatott közleményében szomorúnak nevezte a kormány álláspontját a klímastratégiáról, „amikor szerte Európában középpontba kerül ez az égetően fontos kérdés”.
A jobbikos politikus a jogállamisági mechanizmus bevezetéséről, az uniós forrásvesztés lehetőségéről, valamint a tudományos élet szabadsága elleni nyílt támadásról is kérdezte a minisztert.
„Érdemi válaszokat sajnos ezúttal sem kaptam, cinikus és pökhendi megjegyzéseket annál inkább”
- közölte Bana Tibor.
Gulyás Gergely az uniós büdzséről azt mondta: Magyarország számára nem lesz tragikus, ha csak 2020 második felében fogadják el a költségvetést, ugyanakkor van néhány kulcsfontosságú pont, amelynek tekintetében nem hajlandó engedni, ilyen a közös agrárpolitika, a kohéziós források és a migráció. Emellett lényegesnek nevezte a jogállamiság és a költségvetési források összekapcsolásának elutasítását.