Ahogy az várható volt a magyar államfőtől, a New York-i ENSZ klímacsúcson elmondta, hogy hazánk gyakorlatilag a klímaváltozás elleni küzdelem élharcosa, gyakorlatilag a világ fogja vissza a teljesítményünket, sőt, még pénzt is ajánlott a Föld megmentésére.
ENSZ-klímacsúcs: 66 ország vállalt klímasemlegességet 2050-ig
Eddig hatvanhat ország, tíz régió, 102 város és 93 konzorcium vállalta, hogy 2050-ig klímasemleges lesz - utalt a konkrét ígéretek listájára Antonio Guterres ENSZ-főtitkár, aki hétfőn New Yorkban megnyitotta az ENSZ-klímacsúcsát - írja az MTI. Az éghajlatváltozással foglalkozó csúcsértekezleten a 66 állam- és kormányfő - köztük Áder János köztársasági elnök - vesz részt.
Az MTI beszámolója szerint egyébként Áder János Magyarország Virtuális erőmű programját ajánlotta az ENSZ-klímacsúcs résztvevőinek figyelmébe. Elbüszkélkedett azzal is, hogy a 10 éve indult program lényege és filozófiája szerint az a legolcsóbb energia, amelyet meg sem termelünk.
"A program keretében eddig több energiát takarítottunk meg, mint ami a magyarországi atomerőmű teljesítményének egy negyede"
- fogalmazott a köztársasági elnök.
A klímacsúcson a magyar államfő bejelentette, hogy
Áder János leszögezte, hogy a klímára nem nyilatkozatok, kommunikációs versenyek hatnak, hanem csakis a végrehajtott programok - és be kell zárni a környezetvédelmi minisztériumokat (ja, nem, ezt nem mondta, az önálló tárcával kapcsolatos megjegyzést csak én tettem hozzá, elnézést minden érintettől! - a szerk.).
Azon kívül, hogy megismételte, a merjünk kicsik lenni elv alapján, hogy "az egy főre eső kibocsátásunk az egyik legalacsonyabb az iparosodott országok között, az USA-é például 3,5 szerese", további vállalást is tett az államfő:
- 2030-ig megtízszerezi naperőművi kapacitását,
- befejezi a szén energetikai hasznosítását
- és bővíti atomerőművi termelését,
ezekkel szerinte lehetséges lesz, hogy a magyarországi áramtermelés 90 százaléka 2030-ra szén-dioxidmentes legyen.