Ahogy arról beszámoltunk, kedd éjszaka a parlament honlapján megjelent, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium a parlament elé terjeszti az EU-Kanada szabadkereskedelmi egyezmény (CETA) szövegét, hogy ratifikálja azt a Tisztelt Ház. Aztán csütörtök kora délután a jobbikos Nunkovics Tibor CETA-ellenes sajtótájékoztatója előtt közvetlenül már kiszivárgott a hír, a kormányzat mégis kihátrál, és leveteti a Házbizottság napirendjéről a törvényjavaslatot - ennek megfelelően a jövő héten nem is tárgyalja azt a plenáris ülés.
Az országgyűlési képviselő a sajtótájékoztatón örömhírnek nevezte a CETA-val kapcsolatos - akkor még - nem hivatalos információkat. Ugyanakkor nem értette a kormányzati szándékot:
- mi értelme volt siettetni az egyezmény magyar ratifikálását, ha a hollandok várhatóan úgyis megakadályozzák azt;
- illetve ha a kormányzat nem tartotta fontosnak a ratifikálást, akkor miért vette le ilyen hirtelen a napirendről, miért nem engedte, hogy a parlament 100 százalékos többséggel nemet mondjon a CETA-ra
-osztotta meg kételyeit Nunkovics Tibor.
Ugyan az Alfahír is eljuttatta kérdéseit a külügyi tárca sajtóosztályához, végül a Magyar Természetvédők Szövetségével (MTVSZ) közölte a minisztérium a legfrissebb álláspontjukat.
Fidrich Róbert, az MTVSZ programvezetője lapunkkal közölte:
"Szijjártó Péter külügyi- és külgazdasági miniszter titkársága másfél órával ezelőtt értesítette az ügyvezető elnökünket, Éger Ákost, hogy a CETA ratifikálása bizonytalan időre lekerült napirendről".
Mint mondta, örülnek a jó hírnek, mert környezetvédő szervezetként számos problémát láttak az egyezménnyel kapcsolatban.
"Az, hogy alig másfél nappal az Országgyűlés elé történt beterjesztés után a CETA ratifikálása lekerült a napirendről, azt jelzi, hogy a kormánypártokon belül nincs akkora támogatása a CETA-nak, hogy most ratifikálják ezt a 'trójai egyezményt'"
- hangsúlyozta Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője.